Národní parky na Slovensku

Národní parky na Slovensku Peter Sorger 15. 05. 2024
Obsah článku:

    Národní parky Slovenska představují to nejkrásnější a nejdražší, co u nás máme. Nabízejí fascinující a neobyčejné zážitky, které můžete získat jejich návštěvou.

    Každý jeden z nich je krásným bohatstvím naší slovenské kultury a přírody, a rozhodně leží i hluboko v srdcích obyvatelstva těchto lokalit.

    S nádhernou přírodou je spojena i její ochrana a právě kvůli tomu vznikly národní parky, které pečují o naše společné přírodní dědictví. V současnosti je počet národních parků na Slovensku 9 - 4 na středním a 5 na východním Slovensku.

    Tatranský národní park - TANAP

    Nejstarší národní park na Slovensku již od roku 1949 není třeba podrobněji představovat. Díky své rozloze i poloze v Tatrách nabízí velmi velké množství atrakcí.

    Kromě turistiky s téměř 600 km stezek, jsou možnosti i pro lyžaře, skialpinisty, horolezce a fotografy. Člení se na Vysoké, Belianské a Západní Tatry, pyšnit se může i nejvyšším slovenským vrchem - Gerlachovským štítem.

    Jako turistická destinace disponuje řadou restaurací a ubytovacích zařízení. Seznam ubytování si můžete prohlédnout iu nás na stránce.

    Národní park Nízké Tatry - NAPANT

    Národní park Nízké Tatry je rozlohou největší národní park na Slovensku.

    Nabízí spoustu zážitků, panoramatických výhledů a krás jako Ďumbier, sedlo Čertovica, masiv Králové hole.

    Na území parku jsou zpřístupněny tři jeskyně - Demänovská jeskyně Svobody, Demänovská ledová jeskyně a Bystrianská jeskyně.

    Národní park Velká Fatra

    Západně od Národního parku Nízké Tatry a zároveň naším nejmladším je Národní park Velká Fatra.

    Tento park je zajímavý možnostmi pěší túry, ale v okolí najdeme i místa se zajímavým turistickým významem, jako například skanzen Vlkolínec. Území parku je důležité také pro jeho vodní hospodářství a zásoby pitné vody.

    Národní park Velká Fatra je typický svým zalesněným územím a dlouhými dolinami. Nejstarší rezervací je zde národní přírodní rezervace Harmanecká tišina, zřízená zejména kvůli ochraně tisa obyčejného.

    Národní park Slovenský kras

    Slovenský Kras najdeme na jihu Slovenska v okolí Rožňavy. Patří mezi největší krasové oblasti ve střední Evropě.

    Slovenský kras je botanicky jedno z nejzajímavějších území Západních Karpat s nejbohatší panonskou flórou.

    Na jeho území najdeme velké množství jeskyní a propastí, které jsou zařazeny v seznamu UNESCO. Příroda nabízí nádherné výhledy z vrcholů kopců a různé, zajímavé skalnaté útvary.

    Národní park Poloniny

    Nejvýchodnější národní park, který sousedí s Polskem a Ukrajinou. Jeho hornatý reliéf je známý krásnými a člověkem nepoškozenými bukovými pralesy - Stužnice, Jarabá skála, Plaša, Rohlík, Stinská a Havešová.

    Poloninami se označují nezalesněné oblasti v NP, a to horské louky.

    V oblasti se vyskytuje několik vzácných rostlin a živočichů, ve volné přírodě se zde pohybuje například i zubr hřivnatý.

    Národní park Malá Fatra

    Severovýchodně od Martina najdeme náš 4. nejstarší národní park. Nachází se zde vrch Velký Rozsutec, považovaný za jeden z nejkrásnějších vrchů na Slovensku. Kopcovitý reliéf vytvořil vhodné podmínky pro různorodou vegetaci a živočišnou populaci.

    V nabídce národního parku najdeme mnoho známých turistických zajímavostí, jako například Jánošíkovy díry u Terchové.

    Výjimečnými útvary, které můžete v rámci tohoto národního parku vidět jsou Domašínský a Královianský meandr, vytvořené řekou Váh.

    Národní park Muránská planina

    Na východní straně Národního parku Nízké Tatry najdeme relativně mladý národní park Muránská planina. Rozprostírá se v Slovenském rudohoří, což zaručuje, že žádný návštěvník nezůstane zklamaný.

    Fascinující a všude přítomné krasové jevy a bohatá fauna s flórou jsou pro mnohé velkým lákadlem. Nachází se zde téměř 300 km značených chodníků a naučných tras.

    Zvláštností Muránské Planiny je místní chov polodivokých koní pro potřeby lesního hospodářství.

    Národní park Slovenský ráj

    Národní park nacházející se na Spiši je dobře znám turistům i cyklistům. Najdeme zde trasy každého typu - rovinaté, kopcovité, náročné i lehké, přes lesní cestičky, ale také trasy sjízdné na kole.

    Nachází se zde více než 600 jeskyní, navštívit můžete známou Dobšinskou ledovou jeskyni nebo Ztracenou jeskyni či Psí díry. Toto trio jeskyní bylo zapsáno do seznamu UNESCO.

    Národní park patří k evropským významným a chráněným ptačím územím.

    Okolní obce nabízí řadu ubytovacích i restauračních možností.

    Pieninský národní park - PIENAP

    Nejmenší národní park na Slovensku, ale o to hezčí, který si jistě získá Vaše srdce. Leží u hranic s Polskem na průlomu řeky Dunajec.

    Právě Dunajec je největším turistickým lákadlem díky možnosti sjíždění - na vorech nebo na raftech, kde si vychutnáte čarokrásnou přírodní scenérii v okolí.

    Atmosféru Zamaguria Vám jistě přiblíží pohled na Goralov v krojích a místní architektura. Pieninský národní park navazuje na polský Pieninski Park Narodowy.

    Seznam národních parků na Slovensku:

    Líbí se vám tento článek? Můžete ho sdílet s přáteli.

    Nejnovější blogy

    Beh a maratóny na Slovensku

    Beh a maratóny na Slovensku

    Margaréta Koklesová 05. 09. 2024 Beh je pre naše telo (hneď po chôdzi) tým najprirodzenejším pohybom. Ide o jeden z najjednoduchších spôsobov cvičenia, ktorý je vhodný takmer pre každého. A to bez ohľadu na vek. Pomáha nám byť zdravší, silnejší...
    Samozbery a voľné zbery na Slovensku

    Samozbery a voľné zbery na Slovensku

    Margaréta Koklesová 31. 07. 2024 V slovenských sadoch počas leta dozrieva množstvo ovocia a zeleniny. Trhy ale nie sú jediné miesto, kde sa môžeme dostať ku kvalitným a lokálnym produktom. To najlepšie vieme získať aj samozberom u pestovateľov alebo voľným...