Archeoskanzen Nižná Myšla
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Nižná Myšľa
Významné archeologické naleziště z doby bronzové v celosvětovém měřítku v obci Nižná Myšľa, cca 15 km od města Košice. Archeologické památky po nejstarších obyvatelích katastru dnešní Nižné myslíme byly objeveny na kopci Skalka nad Olšava, na blízkých Konopiska, na Várhegy a na Alameneve. Jde o kamenné štípané nástroje, čepele, jejich zlomky a úštepy z poslední doby ledové.
Někdy mezi lety 1800 až 1700 před Kristem byla na území dnešní obce Nižná Myšľa založená opevněná osada. Na její vybudování si vybrali její obyvatelé strategicky výhodné místo, plochou jižní část vyvýšeniny Várgehy. V blízkosti osady bylo založeno i pohřebiště s kosterním způsobem pohřbívání. Do dnešních dnů se tam zkoumáno přes 800 hrobů a tato lokalita o rozloze 8 ha byla přes 300 let dominantním střediskem, kde pulzoval život v celé své tehdejší civilizační škále.
Opevněná osada při Nižné Mysli, zmiňovaná jako tamní někdejší dřevěný hrad (z toho zřejmě pochází i název polohy Hradní vrch = Várhegy), zanikla po ničivém požáru někdy kolem roku 1400 před n. l. Otevírací hodiny a návštěvní řád archeoskanzenu.