Turistický region
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovská Mara, Chopok Sever

Artikulární dřevěný kostel Svätý Kríž

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Svätý Kríž

Evangelický artikulární kostel v obci Svatý Kříž, cca 14 km od Liptovského Mikuláše, patří k největším dřevěným stavbám ve střední Evropě. Byl postaven v roce 1729 mistrem Josefem Langem na místě původního kostela v obci Paludza, ale z důvodu výstavby vodní nádrže Liptovská Mara postupně přemístěn do obce Svätý Kříž. Přestěhování začalo v roce 1974 a slavnostní posvěcení zrekonstruovaného kostela byla 22.8.1982.

Kostel je posledním, nejvýznamnějším uměleckým dílem slovenské dřevěné architektury. Artikulárne kostely tvoří na Slovensku samostatnou významnou skupinu a liší se od katolických i řeckokatolický dřevěných kostelů. Je zvláštní modifikací té větve protestantské architektury, která se začala rozvíjet v pruském Slezsku. Původní vzhled si na Slovensku zachovalo pouze pět artikulárních kostelů, které jsou svědky dob reformace.

Dovnitř kostela s křížovým půdorysem a s délkou 43 m se vejde 6000 návštěvníků. Interiér kostela sestává z dřevěného barokního zařízení, nachází se zde pozoruhodný dřevěný barokní oltář z roku 1693 s obrazem Proměnění Krista, unikátní kazatelna stojící na srubovém základě podepřená barokním andělem, kamenná křtitelnice, malby s biblickými výjevy, lustr z benátského skla a varhany. Oltář i kazatelnu zhotovil mistr řezbář J. Lerch z Kežmarku. Samostatně stojící dřevěná zvonice byla přistavena ke kostelu až po vydání tolerančního patentu Josefa I. v roce 1781.

V současnosti se v kostele konají bohoslužby a ve stanovených hodinách od pondělí do neděle jsou možné prohlídky kostela is historickým výkladem provázejících sester. V případě zájmu navštívit dřevěný kostel mimo otevírací hodiny, je třeba sia dohodnout na telefonickém čísle +421 908 447 847 nebo +421 44 5592 622.

Zdroj: https://www.muzeum.sk/dreveny-kostol-paludza-svaty-kriz.html, https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/dreveny-artikularny-kostol-svaty-kriz/Nejčastější otázky o atrakci Artikulární dřevěný kostel Svätý Kríž

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3