Svätý Kríž 74
032 11 Svätý Kríž
Turistický region
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovská Mara, Chopok Sever
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Artikulární dřevěný kostel Svätý Kríž

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Svätý Kríž
Oblíbené

Evangelický artikulární kostel v obci Svatý Kříž, cca 14 km od Liptovského Mikuláše, patří k největším dřevěným stavbám ve střední Evropě. Byl postaven v roce 1729 mistrem Josefem Langem na místě původního kostela v obci Paludza, ale z důvodu výstavby vodní nádrže Liptovská Mara postupně přemístěn do obce Svätý Kříž. Přestěhování začalo v roce 1974 a slavnostní posvěcení zrekonstruovaného kostela byla 22.8.1982.

Kostel je posledním, nejvýznamnějším uměleckým dílem slovenské dřevěné architektury. Artikulárne kostely tvoří na Slovensku samostatnou významnou skupinu a liší se od katolických i řeckokatolický dřevěných kostelů. Je zvláštní modifikací té větve protestantské architektury, která se začala rozvíjet v pruském Slezsku. Původní vzhled si na Slovensku zachovalo pouze pět artikulárních kostelů, které jsou svědky dob reformace.

Dovnitř kostela s křížovým půdorysem a s délkou 43 m se vejde 6000 návštěvníků. Interiér kostela sestává z dřevěného barokního zařízení, nachází se zde pozoruhodný dřevěný barokní oltář z roku 1693 s obrazem Proměnění Krista, unikátní kazatelna stojící na srubovém základě podepřená barokním andělem, kamenná křtitelnice, malby s biblickými výjevy, lustr z benátského skla a varhany. Oltář i kazatelnu zhotovil mistr řezbář J. Lerch z Kežmarku. Samostatně stojící dřevěná zvonice byla přistavena ke kostelu až po vydání tolerančního patentu Josefa I. v roce 1781.

V současnosti se v kostele konají bohoslužby a ve stanovených hodinách od pondělí do neděle jsou možné prohlídky kostela is historickým výkladem provázejících sester. V případě zájmu navštívit dřevěný kostel mimo otevírací hodiny, je třeba sia dohodnout na telefonickém čísle +421 908 447 847 nebo +421 44 5592 622.

Zdroj: https://www.muzeum.sk/dreveny-kostol-paludza-svaty-kriz.html, https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/dreveny-artikularny-kostol-svaty-kriz/Nejčastější otázky o atrakci Artikulární dřevěný kostel Svätý Kríž

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3