Turistický region
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Dřevěný artikulární kostel Hronsek

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Hronsek
Oblíbené

Dřevěný artikulární evangelický kostel je spolu s dřevěnou zvonicí jedna z největších dřevěných staveb ve střední Evropě a nachází se v obci Hronsek nedaleko Banské Bystrice. Kostel je od 7. července 2008 zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Byl postaven v letech 1725 - 1726, má půdorys kříže, je 8 m vysoký, 26 m dlouhý a 11 m široký a má 1100 míst k sezení, amfiteatrálne uspořádaných. Z každého místa je možné vidět na oltář. Má výbornou akustiku a proto je přímo předurčen pro pořádání koncertů vážné hudby. Klenba tvarem připomíná převrácenou loď. Kostel má pět vchodů, postavených proti sobě, 30 oken, rozmístěných po celém obvodu. K baroknímu oltáři kostela patří šestice vyměnitelných obrazů z roku 1771 od mistra Samuela Mialoviča, které jsou rozmístěny na průčelí chórů a střídavě se osazují do společného rámu oltáře podle aktuální liturgie během roku. Orgán postavil banskobystrický mistr Martin Podkonický v roce 1764.

Současně s kostelem byla postavena v roce 1726 i zvonice. Hronsecký kostel je dnes jako vzácná kulturní památka zpřístupněn široké veřejnosti. Každou neděli o 9,00 hod. se v něm konají evangelické služby Boží. Prohlídky kostela jsou možné během letní sezóny, mimo hlavní sezónu (září - duben) pouze na požádání, nebo objednávku Zájemci o prohlídku evangelického kostela se mohou objednat na tel. číslech 0918 828 120, 0915 270 058, 0918 056 448 nebo na e-mail adrese ecavhronsek@snailnet.sk.Nejčastější otázky o atrakci Dřevěný artikulární kostel Hronsek

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3