Banskoštiavnický betlehem

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica

Největší pohyblivý dřevěný betlém na Slovensku v Banské Štiavnici na Radničním náměstí, hned naproti vchodu do dvora. Zobrazuje vývoj, historii a tradice Banské Štiavnice v řezbářské podobě a je rozdělen hierarchicky. Jeho základ tvoří permoníci jako vládci podzemí a historický erb města, nad kterými jsou umístěny způsoby středověkého dobývání zlata a stříbra podle historických dokumentů. Najdeme zde Marii Terezii a Františka Lotrinského, sedm divů Banské Štiavnice a samozřejmě i tradiční Salamandrový doprovod a postavičky neustále přibývají.

Autorem "banskoštiavnického betlému" je Ing. arch. Peter Chovan (nar. 1969), rodák z malé vesničky u Banské Štiavnici Dekýš. Betlém je dlouhý přibližně 21 m, široký 2,5 m, vysoký 3 m a obsahuje cca 800 postaviček, z toho 400 je pohyblivých díky speciálnímu motoru. Autor začal se svým dílem v roce 2007 a ještě stále není dokončen nakolik téma Banské Štiavnice je nevyčerpatelným zdrojem nápadů a pro autora je to inspirace na doplnění a rozšiřování svého díla.

Banskoštiavnický hornický betlém je pro návštěvníky otevřen celoročně každý den vstupné a otevírací hodiny.Nejčastější otázky o atrakci Banskoštiavnický betlehem

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3