Turistický region
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina

Bazilika sv. Jakuba Levoča - Oltář Mistra Pavla z Levoče

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča

Gotická sakrální stavba ze 14. st. se nachází ve městě Levoča a spolu s nedaleko stojící renesanční městskou radnicí s arkádami jsou dominantou levočského Náměstí Mistra Pavla. Patří mezi největší slovenské gotické chrámy. Je farním kostelem levočské římskokatolické farnosti a slouží věřícím denně na bohoslužby již přes 700 let. Zasvěcený je apoštolu sv. Jakubovi staršímu, ochránci bojovníků, poutníků a dělníků, kterého si uctívala celá středověká Evropa. Jeho svátek se slaví 25. července a v ten den se v minulosti konaly v Levoči velké výroční jarmarky.

Kostel sv. Jakuba patří k nejvýznamnějším památkám na Slovensku a spolu s jeho interiérovým vybavením (gotický oltář, dílo Jana Szilassyho monstrance, kalichy a jiné bohoslužebné předměty vyzdobené emailovým a tepaným dekorem, vykládané drahokamy a českými granáty z druhé poloviny 18. storočiaj) je prohlášen za národní kulturní památku. Hlavní pozdně dřevěný oltář patří mezi nejvyšší ve světě, dosahuje výšky 18,62 m, celý je z lipového dřeva a vznikl v letech 1507 - 1517 v dílně sochaře Mistra Pavla z Levoče, který dal údajně svou vlastní podobiznu jedné z dvanácti soch apoštolů na nádherné kompozici Poslední večeře v předělu oltáře.

K dalším památkám kostela patří oltář Panny Marie sněžné, sv. Petra a Pavla, Janův oltář, Korvínovský, tj Vir dolorum, sv. Anny a sv. Kateřiny, oltář Narození, dřevěné senátorské lavice, kovová křtitelnice, mešní ozdoby, kalichy, monstrance a gotické nástěnné malby. Město Levoča, jejíž Centrální náměstí lemuje přes 50 pozoruhodných měšťanských a patricijských domů, je od roku 2009 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO.Nejčastější otázky o atrakci Bazilika sv. Jakuba Levoča - Oltář Mistra Pavla z Levoče

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3