Námestie Majstra Pavla 53
054 01 Levoča
Turistický region
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Bazilika sv. Jakuba Levoča - Oltář Mistra Pavla z Levoče

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča
Oblíbené

Gotická sakrální stavba ze 14. st. se nachází ve městě Levoča a spolu s nedaleko stojící renesanční městskou radnicí s arkádami jsou dominantou levočského Náměstí Mistra Pavla. Patří mezi největší slovenské gotické chrámy. Je farním kostelem levočské římskokatolické farnosti a slouží věřícím denně na bohoslužby již přes 700 let. Zasvěcený je apoštolu sv. Jakubovi staršímu, ochránci bojovníků, poutníků a dělníků, kterého si uctívala celá středověká Evropa. Jeho svátek se slaví 25. července a v ten den se v minulosti konaly v Levoči velké výroční jarmarky.

Kostel sv. Jakuba patří k nejvýznamnějším památkám na Slovensku a spolu s jeho interiérovým vybavením (gotický oltář, dílo Jana Szilassyho monstrance, kalichy a jiné bohoslužebné předměty vyzdobené emailovým a tepaným dekorem, vykládané drahokamy a českými granáty z druhé poloviny 18. storočiaj) je prohlášen za národní kulturní památku. Hlavní pozdně dřevěný oltář patří mezi nejvyšší ve světě, dosahuje výšky 18,62 m, celý je z lipového dřeva a vznikl v letech 1507 - 1517 v dílně sochaře Mistra Pavla z Levoče, který dal údajně svou vlastní podobiznu jedné z dvanácti soch apoštolů na nádherné kompozici Poslední večeře v předělu oltáře.

K dalším památkám kostela patří oltář Panny Marie sněžné, sv. Petra a Pavla, Janův oltář, Korvínovský, tj Vir dolorum, sv. Anny a sv. Kateřiny, oltář Narození, dřevěné senátorské lavice, kovová křtitelnice, mešní ozdoby, kalichy, monstrance a gotické nástěnné malby. Město Levoča, jejíž Centrální náměstí lemuje přes 50 pozoruhodných měšťanských a patricijských domů, je od roku 2009 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO.Nejčastější otázky o atrakci Bazilika sv. Jakuba Levoča - Oltář Mistra Pavla z Levoče

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3