Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Brána - Zoborské listiny

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Nitra, Nitra
Oblíbené

Autorkou epoxidové plastiky znázorňující Zoborské listiny z let 1111 a 1113 "Brána - zoborské listiny" je akademická sochařka Zuzana Marcinova-Hetminská, která se během svého života věnovala volné komorní plastice a monumentální tvorbě. Dílo se nachází ve starobylé Nitře a bylo vytvořeno v roce 1998.

Zoborské listiny jsou dva nejstarší a nejcennější originály popisující historické události určitého časového úseku ze středověku. Obě vznikly z pověření krále Kolomana v benediktinském opatství svatého Hyppolita na Zoboru při Nitře. První v roce 1111 a druhá v roce 1113. poodkrývá nám část historie a zeměpisu našeho území a jsou jakoby počátkem historického zeměpisu Slovenska, naším národním historickým dědictvím.

První listina se týká sporu o vybírání mýtného a desátků mezi zoberského klášterem sv. Hippolyta a královskými výběrčími mýtného a druhá listina obsahuje majetkový soupis zoberského opatství. Je v ní uvedených přes 150 vesnic a různých orientačních bodů v jejich katastru a je neobyčejně cenným místopisné celého západního Slovenska ze začátku 12. století.


Nejčastější otázky o atrakci Brána - Zoborské listiny

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3