Turistický region
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Ľubovnianska vrchovina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Cesta minerálních pramenů

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Stará Ľubovňa, Nová Ľubovňa
Oblíbené

Přírodním bohatstvím Slovenska a také regionu severního Spiše a Pienin je množství minerálních pramenů, které mají blahodárné a léčivé účinky na lidský organismus. Celkově je v tomto regionu evidovaných více než 80 minerálních pramenů. Mnohé prameny jsou však známé jen místním obyvatelům a široká veřejnost o nich často ani netuší. Proto oblastní organizace cestovního ruchu Severní Spiš Pieniny přišla s myšlenkou realizovat projekt, který by přiblížil tyto prameny lidem a poukázal tak na jeden z přírodních klenotů, který se zde nachází. A tak se zrodil nápad vytvoření turistické trasy s názvem "Cesta minerálních pramenů".

Trasa s celkovou délkou do 100 km spojuje 12 nejvýznamnějších minerálních pramenů v jedenácti obcích - Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraniční, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy. A existují i ​​alternativní trasy jako např. Ľubovnianske lázně - Nová Ľubovňa, Nová Ľubovňa - Stará Ľubovňa a jiné, které umožňují návštěvníkům poznat, vidět a dokonce ochutnat ty nejzajímavější minerální prameny, které ta - která trasa nabízí. Prameny jsou vhodné na pitné kúry, pomáhají na různé zdravotní potíže, protože každý z nich má jiné složení.

Pramen Smerdžonka - Lázně Červený Kláštor Smerdžonka, je středně mineralizovaná přírodní léčivá voda, s obsahem minerálních látek a solí, zejména S, Na, Mg, Ca. Využívá se k léčbě kožních onemocnění, onemocnění pohybového aparátu, dýchacích cest, onkologických, neurologických a duševních. Jako pitný režim je minerální voda vhodná při poruchách trávicího ústrojí. Využití má iv balneoterapii při částečných i celotělových lázních.

Pramen Voňačka - Bajerovce, je přírodní mineralizovaná voda s obsahem C, Ca a S. Při pravidelném pitném režimu příznivě ovlivňuje trávení a pravidelné teplé lázně působí proti revmatismu.

Prameny v Ľubovnianskych lázních, Andrej, Veronika a Sissi. Pramen (vrt) Veronika je chránemý dřevěnou budkou a jeho okolí je upraveno a oplocené. Minerální voda z tohoto vrtu se využívá na plniarenské účely - podtatranská minerálka Ľubovnianka. Pramen Andrej obsahuje nejvíce přírodního hořčíku na Slovensku. Hořčík působí blahodárně na srdce a svalovou soustavu. Minerální voda v Ľubovňanského lázních je vhodná zejména pro sportovce.

Pramen pod Kalváriou - Lacková, je přírodní slabě mineralizovaná voda s obsahem zejména Ca a C. Vhodná na pitné kúry podporující mimo jiné léčbu nechutenství, nedostatku vápníku, chronických zánětů dýchacích cest, ledvin a močovodů.

Pramen Švabľovka - Hniezdne, Přírodní slabě mineralizovaná voda s obsahem S, C, Ca. Má příznivé účinky při problémech s revma.

Pramen Ščava - Forbasy, přírodní uhličitá minerální pramen s obsahem Na, Ca, Mg, Fe a Mn. Pitné kúry se doporučují při nemocech jater a slinivky, nechutenství, chronických žaludečních potížích a zánětech ledvin, jakož i při nedostatku nedostatku vápníku.

Pramen sv. Jana Křtitele - Litmanová, je pro každého poutníka pramenem znovuzrození a obnovení ve Svatém Duchu.

Pramen lásky a Pramen zapomnění - Lázně Vyšné Ružbachy, minerální voda uhlovodíková, vápenato-magnesiová, uhličitá a středně mineralizovaná. Pomáhá při břišních a střevních potížích, při bolestech mandlí a hlavy, při revmatických, zažívacích, kožních, plicních a kardiovaskulárních ovhoreniach.

Pramen Ščava - Hraničné, přírodní slabě mineralizovaná voda s obsahem Na, Ca, Mg, C, N. Pitné kúry pomáhají při léčbě chronických onemocnění trávicího traktu, ledvin, jater a slinivky a zmírňují i ​​bolesti kloubů, zad a krku.

Pramen Ščava - Legnava, přírodní středně mineralizovaná voda s obsahem Ca, Mg, Fe a C. Jedna z nejlepších minerálních vod v regionu. Pozitivně ovlivňuje funkci srdečního svalu a svalů pohybové soustavy. Pravidelný pitný režim příznivě působí na organismus a pomáhá při léčbě nechutenství a močových kamenech.

Pramen Sulínka - Sulín, přírodní minerální voda s obsahem Na, Mg, Ca, Li a přírodního CO2. Využívá se při chudokrevnosti, žaludečních a střevních katarech, pomáhá při léčení cukrovky a dny. O její jedinečných vlastnostech a kvalitě svědčí i fakt, že si ji odsud nechávala vozit i samotná rakouská císařovna Sissi, jejíž podobizna je dodnes na etiketách lahví.

Přesné místa pramenů a podrobnosti o trase najdete na visitspis.sk/cesta-mineralnych-pramenovNejčastější otázky o atrakci Cesta minerálních pramenů

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3