Turistický region
Šariš
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kostel Ochrany Přesvaté Bohorodičky Miroľa

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Svidník, Miroľa
Oblíbené

Řeckokatolický dřevěný chrám v obci Miroli, okres Svidník postavený v roce 1770 na dominantní plošině. Je to roubená tříprostorová sakrální stavba lemkovské typu zdůrazněna stupňovitými pyramidální střechami. Celá stavba je opláštěná deskami a šindelovou střechou. Věž stojící samostatně mimo srubové části na čtyřech nosných sloupech je v horní třetině vertikální olatovaná, s malými ozvučná otvory. Střecha věže je pyramidální s osazenou plochou cibulí, pokračující do náznaku laterny. Nad její stříškou je menší cibule a nad ní trojramenný kříž.

Ikony hlavního řady ikonastasu z první třetiny 18. století jsou z dílny tzv. rybotických mistrů, pocházejících z polských Ryboticz. Druhá, vrchní část ikonostasu, pochází z druhé poloviny 18. století. Za ikonostasem se nachází oltář s ikonou Krista nesoucího kříž z 19. století s vyřezávaným rustikálně-rokokovým rámem a na bočním oltáři je umístěn reliéf Ukřižování z poloviny 18. století. Zajímavá je zejména ikona Narození Bohorodičky a krásná je i ikona pozvednutí svatého Kříže, také vzácný procesijový oboustranně malovaný kříž. Uvnitř oltáře se našla v roce 2004 vzácná pláštenica, pravděpodobně ze 17. století, zobrazující Ukládání Krista do hrobu.

Za povšimnutí stojí i vzácné knihy ze 17. století, které se používaly při bohoslužbách, a které mají ve spodní části stran umístěny dobové poznámky o dárcích a jiných skutečnostech. Chrám byl několikrát opravován, naposledy prošel kompletní rekonstrukcí v letech 2005 - 2008. Bohoslužby se konají každou druhou neděli v měsíci v 10.30 hod., výjimečně o 8.00 hod., a dodnes se v tomto chrámu používá v bohoslužbách církevněslovanským jazyk.


Nejčastější otázky o atrakci Kostel Ochrany Přesvaté Bohorodičky Miroľa

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3