Turistický region
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Chrám sv. Lukáše Evangelisty Křivé

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Krivé
Oblíbené

Dřevěný řeckokatolický chrám v obci Krivé byl postaven za působení kněze Jana Halík v roce 1826 na místě staršího objektu a je zasvěcený svatému apoštolu a evangelistovi Lukášovi. Chrám v barokním stylu má sjednocený obdélníkový půdorys s polygonální svatyní, prodlouženou lodí a čtvercovou věží se dvěma zvony.

Vzácný čtyřřadý ikonostas chrámu na čtyřech patrech tvoří ikony z různých časových období. V hlavním řadě jsou uprostřed vyřezávané královské dveře s medailony evangelistů a výjevy zvěstování. Spolu s ikonami svatého Mikuláše, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učitele a svatého apoštola Lukáše pocházejí ze začátku 18. století. Zajímavé jsou i ikony mimo ikonostasu. Např. velmi vzácná je ikona Bohorodičky Hodigitrie s pochvalou z konce 16. století, nebo ikona Spasitele s nebeskými silami, která zobrazuje Krista na trůnu vyzařujícího nestvořené světlo božství obklopeného nebeskými silami. V chrámu se nachází také kříž namalovaný v 17. století, ikona Ukřižování z 19. století, či ikona Umučení Krista z 18. století.

Chrám je součástí obecního hřbitova a dodnes se zde konají pravidelné bohoslužby. V letech 1965 - 1970 prošel rozsáhlejší rekonstrukcí, v roce 2003 byly opraveny základy chrámu a v roce 2006 byla zrestaurována věž. V roce 2010 bylo zrekonstruované ostatní opláštění chrámu a elektroinstalace.


Nejčastější otázky o atrakci Chrám sv. Lukáše Evangelisty Křivé

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3