Turistický region
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Dřevěný chrám sv. biskupa Mikuláše Zboj (Bardejovské Kúpele)ě)

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejovské Kúpele
Oblíbené

Řeckokatolický chrám sv. biskupa Mikuláše, jeden z nejkrásnějších srubových dřevěných chrámů na našem území, byl postaven v roce 1775 v obci Zboj. V roce 1967 byla stavba rozebrána a přemístěna do Expozice lidové architektury Šarišského muzea Skanzen - Muzeum lidové architektury v Bardejovských Kúpeľoch.

Stavba dřevěného chrámu je třídílná, tříprostorová s třemi věžemi a třemi kříži, typický lemkovské varianta rusínsko-ukrajinských třídílných a trojvežových srubových chrámů. Chrám má srubovou konstrukci, věž a přístřešek sloupovou konstrukci. V chrámu je jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších ikonostasu z 18. století se čtyřřadou architekturou na čtyřech patrech. Některé ikony (sv. Mikuláš, Ukřižování) jsou ze 17. století.

Skanzen v Bardějovských Kúpeľoch bo zpřístupněn pro veřejnost v roce 1965 a je nejstarším zařízením svého druhu na Slovensku. Pro více info o vstupném viz ZDE.


Nejčastější otázky o atrakci Dřevěný chrám sv. biskupa Mikuláše Zboj (Bardejovské Kúpele)ě)

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3