Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Görgeyho tunel Skalka

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Kremnica
Oblíbené

Turistická atrakce, usnadňující přechod značeným chodníkem přes hřeben Kremnických vrchů. Tunel v Kremnických vrších na staré zlaté hornické cestě, v sedle Tunel, láká návštěvníky svou bohatou historií. Byl postaven v 16. st. a nese jméno známého bojovníka za maďarskou samostatnost, generála Görgeyho Artura.

Jeho vznik se připisuje období po roce 1498, kdy Thurzo jako zkušený podnikatel (Thurzovsko-fuggerovská důlní společnost) si uvědomoval náklady spojené s přepravou kovů po okružních cestách z Banské Bystrice do Kremnice. Spojení mezi Kremnici a Banskou Bystricí existovalo pouze zdlouhavou oklikou po dvou cestách. A tak cesta tunelem v Kremnických vrších byla, ai po zániku Thurzovsko-fuggerovská důlní společnosti, zůstávala významným spojením mezi Kremnici a Banskou Bystricí.

Tunel se v minulosti využíval i během vojenských akcí (prošly jím bojovníci slavných bojů za svobodu pod velením generála Görgeyho a vedení plukovníkem Aulich nebo během II. Světové války byl tunelem přepraven vůz naložený bednami zlata, zlaté rezervy a poklad České republiky, doprovázený veliteli partyzánského oddílu M.R. Štefánika) a sloužil i jako zkratka pro poutníky, který směřovaly do Starých Hor. Po II. světové válce tunel a k němu přístupové cesty pro nedostatek zájmu chátraly a v roce 1955 byl tunel skoro úplně zasypán. Ve snaze zachránit tuto unikátní historickou památku a turistickou atrakci Kremnických vrchů, členové Klubu Slovenská turistů z Banské Bystrice a Kremnice se v roce 1996 rozhodli tunel zrekonstruovat.

V současnosti 30 m dlouhý tunel slouží jako populární přechod pro turisty, cykloturisty a v zimě pro lyžaře-běžkaře. Z bystrické strany je tunel přístupný po chodníku označeném žlutou značkou z parkoviště bývalé sokolské nebo státní chaty nad tajů a také od chaty nad králíků. Přístupný je také z kremnické strany lehkou procházkou ze Skalky.Nejčastější otázky o atrakci Görgeyho tunel Skalka

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3