Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hájske vodopády

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Háj
Oblíbené

Nadmořská výška: 329 - 390 m.n.m.
Výška vodopádů: 1 - 7 m

Vodopády nazývané také vodopády Hluboký jarok se nacházejí v Hajská údolí (krasové soutěsce) nedaleko silnice spojující obce Háj a Hačava. Hajská potok, který protéká dolinou, vytváří díky výškovým rozdílem až 300 m v travertinových hrází na konci soutěsky, v oblasti od Čertova mostu, soustavu peřejí, kaskád a 10-ti vodopádů různé velikosti:

Dolní Hájsky vodopád (329 m.n.m.) s výškou 5 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 1 a nachází se zde i turistický rozcestník Hájske vodopády 360 m.n.m.), Hájsky vodopád Velký most (342 m.n.m.) s výškou kolem 3, 1 m, Malá Hájska kaskáda (349 m.n.m.) s výškou okolo 2 m, Hájsky vodopád Malý most (355 m.n.m.) s výškou okolo 3 m, Hájsky vodopádik (360 m.n.m.) s výškou okolo 1,5 m, Kamenný žlab vodopádik ( 365 m.n.m.) s výškou okolo 1,4 m, Smaragdový vodopád (370 m.n.m.) s výškou okolo 1,7 m, Velký Hájsky vodopád (373 m.n.m.) s výškou okolo 7 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 2), Střední Hájsky vodopád (387 m.n.m.) jeho výška je 5,9 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 3), Horní Hájsky vodopád (396 m.n.m.) jeho výška je 5,3 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 4).

Přístup k vodopádům je z obce Háj do obce Hačava po žluté turistické značce přes Hajskú dolinu a po červené značce vede k nim i cyklostezka. Při Velkém Hájskem vodopádu je altán, lavičky a ohniska na opékání, lavička se nachází i při Středním Hájskem vodopádu. Parkování je možné na parkovišti u druhém rozcestník Velký Hajská vodopád, menší parkoviště je i přímo v údolí, nebo možná odstávka auta je i při Čertova mostu. K vodopádem je možné se dostat i pěšky z obce Háj po lesním chodníku, který začíná u plotu posledního domu. Tato cesta vede skoro ke všem vodopádem (kromě Horního Hájského vodopádu ten je přístupný jen od cesty).Nejčastější otázky o atrakci Hájske vodopády

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3