Turistický region
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Historický park Snina

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Snina, Snina
Oblíbené

Historický park založen pravděpodobně na počátku 19. století po dokončení výstavby zámečku. Původně ho tvořily snížen parter v bezprostřední blízkosti zámku a tzv. malého zámečku s osazenou fontánou se sochou Herkula a v současnosti již nezachovala zahrady francouzského stylu před zámečkem. V zahradě s malým zámečkem byl rybník, kamenný dům a lázeňské domky. V dolní části areálu, na nivě Cirochy, se nacházel samostatný ostrov. Definitivní podobu dostal park v období druhé poloviny 19. století (mezi lety 1860 - 1866). Pěstovaly se zde ovocné plodiny, ale po roce 1874, nový vlastník Sninské panství Eugen Sachsen Gotha Koburg z Belgie zrušil ovocnou zahradu a vysadil v parku cizokrajné druhy dřevin a dvě samostatné aleje - kaštanovou a hrabovou.

V první polovině 19. století rodina Rollovcov dokončila stavbu zámečku a spolu s ním i park, které se tak staly ozdobou městečka. Vysadili vzácné rostliny všeho druhu a množství ovocných stromů v rozsáhlých zahradách. Při kostele postavili velkou a drahu oranžérii se třemi velkými skleníky s množství vzácných květů, exotických keřů a stromů, takže v Snině vznikla jedna z nejslavnějších zahrad. V současnosti se v parku nacházejí různé druhy stromů jako vrba bílá, javor polní, jilm horský, olše lepkavá, dub letní, akát bílý, borovice černá, habr obecný, lípa malolistá, jírovec maďal, platan javorolistý, borovice hladká a smrk pichlavý. Nejstarším stromem je dub letní (Ouercus robur), který se nachází v areálu nemocnice. Obvod jeho kmene je 451 cm, věk přibližně 300 let.

Dnes je historický park součástí oficiální cyklostezky "Za historií Sniny", má celkem 9 zastavení a můžeme se v něm setkat is třetím nejhrubším kaštanu koňského na Slovensku. Slouží jako pasivní zelená odpočinková zóna a jeho návštěvu je možné spojit s prohlídkou zámku. I přes více nevhodným stavebním zásahem (nemocnice, fotbalové hřiště) představuje ucelený zelený masiv uprostřed městské sídelní aglomerace.


Nejčastější otázky o atrakci Historický park Snina

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3