Ulica Magdaleny Zai 1
033 01 Liptovský Hrádok
Turistický region
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok, Hrádok alebo Nový hrad

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok
Oblíbené

Hrad a Zámek se nachází na malé vyvýšenině u řeky Belá v Liptovském Hrádku. O vzniku hradu existuje několik verzí, ale první písemná zmínka o hradu se jménem Wywar nebo Novum Castrum - Nový Hrad, či Hrádek, pochází z roku 1341. Kamenný gotický hrad postavil na začátku 14. st. zvolenský župan Donč za účelem ochrany důležité obchodní cesty Via magna, jejíž trasa procházela 5 státy a to z Rakouska přes Slovensko, Ukrajinu, Maďarsko až do Rumunska.

V 15. st. byl hrad majetkem uherských králů a během celé své historie často měnil majitele. V dalším období ho drželi darováním nebo zálohováním více majitelé (např. Zápolští, Thurzovci, Balašiovci a jiní). Významnou postavou na hradě byl Valentín Balaša, který se spolu s bratrem Františkem postarali o obnovu hradu a dali ho obehnat novým zdí. V roce 1600 dostal hrad a panství Mikuláš Sándorfi, který na podnět své manželky dal v letech 1601 - 1603 postavit kolem hradu renesanční zámek a další budovy zajišťující chod panství. V neklidných dobách počátku 17. st. zde byla, v březnu 1622, krátkodobě uschována svatoštěpánské koruna. Za stavovských povstání na přelomu 17. a 18. st. byl hrad poškozen a po ničivém požáru hradu a zámečku v roce 1803 obnovili už jen zámeček a hrad je od té doby v ruinách.

V roce 1932 byly rizikové části starého hradu zakonzervované a od roku 1960 až do sametové revoluce zde sídlilo Národopisné muzeum Liptova. Po sametové revoluci však prostory zůstaly opuštěné, nevytápěné, vystaveny nežádoucím návštěvníkům a všechno, co se dalo vzít, bylo odcizeno. Zůstaly pouze holé zdi bez oken a dveří. V roce 2001 zámeček koupila Ing. Dagmar Machová, která v něm zřídila luxusní hotel Chateau Grand Castle a nyní renovuje zříceninu hradu. Od roku 2012 je na hradě a v kostele opět zpřístupněny muzeum s malým okruhem po zrekonstruovaných částech objektu. Celková rekonstrukce patří k najzdarilejším počinem svého druhu v moderních dějinách Slovenska. Vstup do areálu je možný pouze s průvodcem a délka prohlídky trvá 45 min.Nejčastější otázky o atrakci Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok, Hrádok alebo Nový hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3