Turistický region
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hrad Tibava Podhoroď

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Sobrance, Podhoroď
Oblíbené

Ruiny hrádku nad bývalým kamenolomem, v severní části obce Podhoroď, okres Sobrance (405 m.n.m.). Nejvýchodnější zřícenina patří mezi nejmenší slovenské hrady. Hrádek vznikl pravděpodobně na přelomu 13. - 14. století a jeho zakladateli mohly být šlechtici z tibavského panství. Písemné zmínky o hrádku jsou z roku 1337 a 1345. Proto je pravděpodobné, že existoval už v 20-tých nebo 30-tých letech 14. století. Hrádok využívali jako pevnost na hlídání místní cesty a také jako přechodné obytné útočiště. Hrad měl několik majitelů, vlastnili ho Vumayovci, Zobráncziovci, Bánffyovci, Pongráczovci, Lacskayovci a hraběcí rodina Sztárayovcov.

Východiskem přístupu k hradu je obec Podhoroď. Výstup je poměrně strmý, ale krátký trvá cca 5 - 6 min. V současnosti se dají rozeznat z hrádku už jen kamenné základy hradních staveb, brány, nádvoří a kruhové věže. Z vrchu kopce, na kterém kdysi stál, je krásný výhled na okolní krajinu.


Nejčastější otázky o atrakci Hrad Tibava Podhoroď

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3