Turistický region
Východné Slovensko, Dolný Zemplín, Zemplín, Košický kraj, Slanské vrchy, Zemplínske vrchy, Tokaj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hrad Veľký Kamenec

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Trebišov, Veľký Kamenec
Oblíbené

Zříceniny hradu v nejjižnější části Východoslovenské nížiny v Bodrocká rovině, v obci Veľký Kamenec, 14 km na jihozápad od Královského Chlmca. Strážní hrad byl pravděpodobně postaven v 13. století, po tatarském vpádu. Údajně ho v roce 1247 vystavěl Lorand z rodu Ratholdovcov, později v roce 1323 připadl hrad Soósovcom a Szerdahelyovcom. V roce 1438 však již byl hrad ve velmi špatném stavu a zčásti opuštěný. Koncem 15. století provedli Soósovci na hradě velké opravy a vybudovali velké opevnění. V 17. století, kdy se tehdejší majitel Juraj Soós aktivně účastnil Wesselényiho povstání, císařské vojsko v roce 1672 hrad obsadilo a o rok později zbouralo.

Z hradu, který mě trojúhelníkový půdorys, se zachovalo několik zdí, nárožní pětibokým masivní bašta a značně zničena kulatá dělová bašta. Na místě kde bylo nádvoří byla do kamene vysekaná cisterna, která je i dnes dost dobře rozpoznatelná.

Přístup k zřícenině je z obce Veľký Kamenec. Od Obecního úřadu, kde je možné odstavit auto, je to na hrad, jen pár metrů. Nenáročná přechází končí na hradním návrší odkud je pěkný výhled na obec.Nejčastější otázky o atrakci Hrad Veľký Kamenec

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3