Turistický region
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy, Javorníky

Hričovský hrad

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Hričovské Podhradie

Jeden z nejstarších hradů středního Pováží, západně od Žiliny v obci Hričovské Podhradie. Poprvé se písemně vzpomíná v darovací listině z roku 1265 pro Mikuláše z rodu Beych. Ten ho zřejmě dostal od Belu IV. po smrti zakladatele a stavitele hradu magistra Toluša syna Farkaše. Na hradě se vystřídalo několik majitelů a v roce 1563 ho odkoupil František Thurzo. Jelikož Thurzovci na Hričově nebydleli a nevěnovali se jeho obraně a údržbě, byl hrad během Bočkajovského povstání v roce 1605 zpustošen hajdúchmi. Ke konci 17. století je už Hričovský hrad na svou dobu málo pohodlný, začíná čas jeho zániku a rozpadu.

V současnosti se zachovaly z hradu jen zdi paláce a obranná věž. V roce 2010 vzniklo Sdružení přátel Hričovského hradu, kterému není lhostejný lhostejný osud hradu, a jehož cílem je postupné zakonzervování zachovaných částí hradu a provedení archeologického výzkumu.

Východiskem výstupu k hradu je obec Hrušovský podhradí, kde je možné nechat autem a pěšky pokračovat po červeně značeném turistickém chodníku, lesem a mírným stoupáním až k hradu. Cesta na hrad trvá přibližně 1 hod. Poloha hradu nabízí krásný výhled na okolí, na jeho západní a severní straně je možné vidět dolinu Váhu, na východní straně Žilinu a Malou Fatru. V roce 2013 byl otevřen i naučná stezka Hričovského hradu s oddychovými zónami, který tvoří 20 vyřezávaných tabulí o hradu Hričov, fauně a flóře okolí. Jeho součástí je i hrad Hričov a menší jeskyně pod hradem. V rámci tohoto chodníku byly postaveny i dva altánky, jeden v centru obce, kde byl vybudován i oddechový prostor se studnou, ohništěm a informační tabulí o trase naučného chodníku, a druhý altán je pod hradem. V blízkosti hradu je možné navštívit i chráněný přírodní útvar Hričovské skalní jehlu, zmiňované Malé jeskyně pod hradem nebo skálu Tajemný mnich. Výlet na hrad je nenáročný a vhodný i pro rodiny s dětmi.Nejčastější otázky o atrakci Hričovský hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3