Turistický region
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy, Javorníky
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hričovský hrad

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Hričovské Podhradie
Oblíbené

Jeden z nejstarších hradů středního Pováží, západně od Žiliny v obci Hričovské Podhradie. Poprvé se písemně vzpomíná v darovací listině z roku 1265 pro Mikuláše z rodu Beych. Ten ho zřejmě dostal od Belu IV. po smrti zakladatele a stavitele hradu magistra Toluša syna Farkaše. Na hradě se vystřídalo několik majitelů a v roce 1563 ho odkoupil František Thurzo. Jelikož Thurzovci na Hričově nebydleli a nevěnovali se jeho obraně a údržbě, byl hrad během Bočkajovského povstání v roce 1605 zpustošen hajdúchmi. Ke konci 17. století je už Hričovský hrad na svou dobu málo pohodlný, začíná čas jeho zániku a rozpadu.

V současnosti se zachovaly z hradu jen zdi paláce a obranná věž. V roce 2010 vzniklo Sdružení přátel Hričovského hradu, kterému není lhostejný lhostejný osud hradu, a jehož cílem je postupné zakonzervování zachovaných částí hradu a provedení archeologického výzkumu.

Východiskem výstupu k hradu je obec Hrušovský podhradí, kde je možné nechat autem a pěšky pokračovat po červeně značeném turistickém chodníku, lesem a mírným stoupáním až k hradu. Cesta na hrad trvá přibližně 1 hod. Poloha hradu nabízí krásný výhled na okolí, na jeho západní a severní straně je možné vidět dolinu Váhu, na východní straně Žilinu a Malou Fatru. V roce 2013 byl otevřen i naučná stezka Hričovského hradu s oddychovými zónami, který tvoří 20 vyřezávaných tabulí o hradu Hričov, fauně a flóře okolí. Jeho součástí je i hrad Hričov a menší jeskyně pod hradem. V rámci tohoto chodníku byly postaveny i dva altánky, jeden v centru obce, kde byl vybudován i oddechový prostor se studnou, ohništěm a informační tabulí o trase naučného chodníku, a druhý altán je pod hradem. V blízkosti hradu je možné navštívit i chráněný přírodní útvar Hričovské skalní jehlu, zmiňované Malé jeskyně pod hradem nebo skálu Tajemný mnich. Výlet na hrad je nenáročný a vhodný i pro rodiny s dětmi.Nejčastější otázky o atrakci Hričovský hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3