Turistický region
Stredné Slovensko, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj, Kremnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hvězdárna Banská Bystrica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Banská Bystrica
Oblíbené

Specializované kulturně-vzdělávací zařízení v Banské Bystrici. Cílem hvězdárny je šířit a propagovat astronomii a příbuzné přírodní a technické vědy mezi širokou veřejností, zejména dětmi a mládeží. Podle historických pramenů byla v 16 st. vybudovaná na kopci jihovýchodně od Banské Bystrice protiturecká strážní věž, Vartovka, která byla po 2. světové válce přestavěna na lidovou hvězdárnu. Ustanovení Lidové hvězdárny v Banské Bystrici se uskutečnilo 1. ledna 1961 a slavnostní otevření objektu na vartovka bylo 2. května téhož roku. V roce 1972 vzniká Krajská hvězdárna s odborně-metodickou působností pro celý Středoslovenský kraj a pokračuje se v přestavbě Vartovky.

Planetárium nabízí širokou paletu programů, jako například denní a noční pozorování oblohy, Slunce, meteorů, meziplanetární hmoty či nevšedních astronomických a meteorologických úkazů. Součástí programu hvězdárny jsou i přednášky, besedy, semináře a promítání filmů. Exkurze a vstupné.

V areálu hvězdárny se nachází také ohniště a odpočinková terasa, které jsou volně přístupné široké veřejnosti. Přístup na vartovka je možný od ulice Žlutý písek (trasa je značealebo od železniční stanice Město (Malá stanice) - modrý turistický chodník. Cestu od stanice je možné si zpestříme naučnou stezkou Serpentíny Urpín.Nejčastější otázky o atrakci Hvězdárna Banská Bystrica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3