Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Jasovský klášter

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Jasov

Premonstrátský klášter v obci Jasov, okres Košice - okolí, cca 28 km západně od Košic. Jde o největší stavbu v období pozdního baroka na Slovensku. Klášterní komplex je dílem vídeňského architekta Franze Antona Pilgrama a stavbu inicioval tehdejší opat Andreas Sauberer.

Výstavba začala v roce 1746, i když první stavba pravděpodobně ze dřeva je z roku 1228, a slavnostní požehnání bylo 24. září 1766. Centrální chrám je pojmenován po Sv. Janu Křtiteli a nachází se v něm i klášterní knihovna. Půdorys kláštera je ve tvaru obdélníku, s centrálně umístěným kostelem, který dělí budovu na dvě samostatné křídla.

Součástí celého areálu je i barokní zahrada. Je nanejvýš zajímavé, že klášter má 365 oken - jako dní v roce, 12 velkých komínů - jako měsíců v roce, a 4 vchody - jako počet ročních období. V roce 2029 otevřeli areál kláštera i pro turisty a hodnotnou historickou památku vchcúť turistům přiblížit i díky audio-průvodci. Pravidelně se zde slouží sv. mše a ve vyhrazených časech je možné absolvovat i prohlídku s historickými nebo i s opatem. Je však důležité respektovat klášterní řád.Nejčastější otázky o atrakci Jasovský klášter

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3