Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Jasovský klášter

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Jasov
Oblíbené

Premonstrátský klášter v obci Jasov, okres Košice - okolí, cca 28 km západně od Košic. Jde o největší stavbu v období pozdního baroka na Slovensku. Klášterní komplex je dílem vídeňského architekta Franze Antona Pilgrama a stavbu inicioval tehdejší opat Andreas Sauberer.

Výstavba začala v roce 1746, i když první stavba pravděpodobně ze dřeva je z roku 1228, a slavnostní požehnání bylo 24. září 1766. Centrální chrám je pojmenován po Sv. Janu Křtiteli a nachází se v něm i klášterní knihovna. Půdorys kláštera je ve tvaru obdélníku, s centrálně umístěným kostelem, který dělí budovu na dvě samostatné křídla.

Součástí celého areálu je i barokní zahrada. Je nanejvýš zajímavé, že klášter má 365 oken - jako dní v roce, 12 velkých komínů - jako měsíců v roce, a 4 vchody - jako počet ročních období. V roce 2029 otevřeli areál kláštera i pro turisty a hodnotnou historickou památku vchcúť turistům přiblížit i díky audio-průvodci. Pravidelně se zde slouží sv. mše a ve vyhrazených časech je možné absolvovat i prohlídku s historickými nebo i s opatem. Je však důležité respektovat klášterní řád.Nejčastější otázky o atrakci Jasovský klášter

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3