Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ Hodkovce

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Spišská Nová Ves, Žehra
Oblíbené

Barokně-klasicistní zámeček postavil v roce 1702 v Hodkovciach (část obce Žehra) Štefan Csáky. V roce 1780 ho přestavěl a založil kolem neho rozsáhlý francouzský park Emanuel Csáky. Z vyhořelého Spišského hradu, který rodina Csákyovcov vlastnila dlouhých 300 let, dal převést značnou část zbraní a vnitřního zařízení. V roce 1860 pribudovali další křídlo, čímž objekt získal současnou uzavřenou čtyřkřídlou dispozici.

Přízemní zámeček má reprezentační křídlo orientované do parku, fasády člení podélně okna lemované pásovou šambrány, zakomponovanou do lizénových rámů. Na nárožích hlavního křídla, orientovaného do parku, jsou převáží patrové pavilony, připomínající věže s mansardovou střechou. V jednotlivých prostorách zámečku jsou pruské a korýtkové klenby a rovné stropy, některé s fabiony. V reprezentačních prostorách jsou velké dvoukřídlé dveře a v ústřední sále na rovném stropě historizující ornamentální malba. Ve vestibulu hlavního vchodu je kazetová kupole. Vnitřní zařízení zámku bylo v roce 1959 přemístěno do sbírek nábytkového muzea v Markušovcích, které je součástí Východoslovenského muzea Košice.

V současnosti zámeček slouží jako zařízení sociálních služeb, který je v působnosti Košického samosprávného kraje, v rámci tzv. sociálního turismu, jehož cílem je zpřístupňovat kulturně-historické památky, ve kterých jsou umísťovány domovy sociálních služeb prezentující výsledky práce lidí s postižením, je zámeček zpřístupněn i široké veřejnosti. Prohlédnout si lze salón Csákyovcov jakož i rozsáhlý park se čtyřmi mytologickými sochami, historickou kaplí z roku 1803, hřbitovem rodiny Csákyovcov a se zbytky drobných romantických architektur. Obyvatelé zámku se zaměstnanci udržují a zlepšují celý areál a vyrábějí suvenýry pro turisty.