Turistický region
Stredné Slovensko, Horehronie, Hont, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ (muzeum) Svätý Anton

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Svätý Anton
Oblíbené

Národní kulturní památka je situována v srdci Štiavnických vrchů, v obci Svätý Anton, okres Banská Štiavnica. Monumentální barokně-klasicistní zámeček s překrásným parkem, ze stavbou kterého se začalo v roce 1744, byl dostavný v roce 1750. Jeho dějiny jsou úzce spjaty s rody Koháry a Coburg. Oba šlechtické rody sem soustředili překrásné díla umělců a řemeslnických mistrů z různých končin světa, od počátku 18. st. až do počátku 20. st .

Zařízení zámečku odráží způsob života, vkus a záliby těchto dvou rodů a trofeje zase loveckou zálibu posledního z uživatelů svätoantonského zámečku, bývalého bulharského cara Ferdinand Coburga. Jedinečným skvostem bohatého zařízení zámečku je Zlatý salon s nábytkem, který byl součástí svatebního daru Marie Terezie své dceři Marii Antoinette. O kostele se také říká, že původně odkazoval na symboliku kalendáře - měl čtyři vchody (roční období), sedm arkád (dní v týdnu), dvanáct komínů (měsíců v roce), 52 pokojů (týdnů v roce) a 365 oken (dní v roku). Součástí zámku je i lovecká expozice, největší svého druhu na Slovensku. Obsahuje nejen množství vzácných trofejí zvěře, ale i bohatou sbírku historických loveckých zbraní, obrazů, uměleckých předmětů, knih, časopisů a fotografií. Tematické okruhy kynologie, sokolnictví, střelectví a rybářství jsou doplněny Diorama zvířat žijících na Slovensku, které milují zejména děti.

K zámku patří i nádherný park, který volně přechází do lesa a je nádherný v každém ročním období. V současnosti jsou na terasách v blízkosti hlavní budovy plochy se zbytky pravidelné barokní úpravy přecházející do přírodně-krajinářského parku a lesoparku. Romantická zákoutí s lavičkami, můstky a altány doplňuje uměle vytvořená jeskyně - grotta. Muzeum Svatý Anton je přístupné veřejnosti celoročně.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ (muzeum) Svätý Anton

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3