Kaštieľ Topoľčianky

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Zlaté Moravce, Topoľčianky

Zámeček se nachází v obci Topoľčianky a je jižním křídlem historického objektu staršího zámku. Původně byl na jeho místě postaven vodní hrad, později renesanční pevnost, která byla výrazně přestavěna v 16. a 17. st. V letech 1818 - 1825) dal hrabě Jan Keglevich zbourat jižní křídlo zámku, které nahradila honosná klasicistní budova s ​​rizality a mohutnou kupolí, s taneční sálem, jídelna, knihovnou i schodišti propojených salony. V roce 1890 byl zámeček oblíbeným letním sídlem rodu Habsburků a zámeček, který obklopoval rozsáhlý anglický park s klasicistickým skleníkem, si oblíbil i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V letech 1923 - 1951 sloužil jako letní sídlo prezidentů republiky.

Od roku 1951 je v klasicistním jižním křídle zámku umístěno muzeum historického nábytku a bytových doplňků Habsburků, včetně koberců, vyšívaných orientálních závěsů, obrazů, keramiky, hodin a zbraní. Další tři renesanční části zámku slouží jako hotel, kongresové centrum a restaurace. V rozsáhlém anglickém parku jsou i dvě sochy, socha kance a socha jelena, od známého sochaře Aloise Strobel. Součástí komplexu je také jízdárna s proslulým chovem koní v národním hřebčíně, založeném v roce 1921.

Zámek je národní kulturní památkou a majitelem zámku je Jednotný majetkový fond odborových organizací v SR. Muzeum je v provozu celoročně.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Topoľčianky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3