Turistický region
Západné Slovensko, Dolná Nitra, Tekov, Pohronský Inovec, Nitriansky kraj, Ponitrie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ Topoľčianky

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Zlaté Moravce, Topoľčianky
Oblíbené

Zámeček se nachází v obci Topoľčianky a je jižním křídlem historického objektu staršího zámku. Původně byl na jeho místě postaven vodní hrad, později renesanční pevnost, která byla výrazně přestavěna v 16. a 17. st. V letech 1818 - 1825) dal hrabě Jan Keglevich zbourat jižní křídlo zámku, které nahradila honosná klasicistní budova s ​​rizality a mohutnou kupolí, s taneční sálem, jídelna, knihovnou i schodišti propojených salony. V roce 1890 byl zámeček oblíbeným letním sídlem rodu Habsburků a zámeček, který obklopoval rozsáhlý anglický park s klasicistickým skleníkem, si oblíbil i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V letech 1923 - 1951 sloužil jako letní sídlo prezidentů republiky.

Od roku 1951 je v klasicistním jižním křídle zámku umístěno muzeum historického nábytku a bytových doplňků Habsburků, včetně koberců, vyšívaných orientálních závěsů, obrazů, keramiky, hodin a zbraní. Další tři renesanční části zámku slouží jako hotel, kongresové centrum a restaurace. V rozsáhlém anglickém parku jsou i dvě sochy, socha kance a socha jelena, od známého sochaře Aloise Strobel. Součástí komplexu je také jízdárna s proslulým chovem koní v národním hřebčíně, založeném v roce 1921.

Zámek je národní kulturní památkou a majitelem zámku je Jednotný majetkový fond odborových organizací v SR. Muzeum je v provozu celoročně.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Topoľčianky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3