Turistický region
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ a park v Bytčici

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Žilina
Oblíbené

Původně renesanční zámek ve městě Žilina, v městské části Bytčica, byl postaven v první polovině 17. st. rodinou Révaiovciov. Na přelomu 17. a 18. st. se zde často pobývala Alžběta Révaiová, dcera Imricha Révaia, která byla horlivá evangelička,a dala postavit v zámku i kapli, v níž se v letech 1704 - 1706 křtili děti narozené v Bytčici. Na přelomu 18. a 19. st. prošel zámek rekonstrukcí fasády, byl barokně přestavěn a nastavený a měl několik majitelů. Poslední majitel, český houslový virtuos Jan Kubelík, prodal na počátku 20. st. zámek obci, která v něm zřídila obecní školu. V 70-tých letech minulého století koupil zámek Výzkumný ústav mlékárenský, později v něm sídlila dětská nemocnice, pak psychiatrická léčebna a v roce 2009 se stala jeho majitelem banskobystrická firma, která ho chtěla přebudovat na penzion. V areálu zámku se nachází i několik menších budov a pozemek s nádherným parkem o rozloze 36.000 m2. O zámek, který je národní kulturní památkou, se zajímá i město Žilina, které by ho chtělo od současného majitele odkoupit a využít ke zřízení domova důchodců.

Druhý, honosnější barokní, rozsahem větší zámek dali v blízkosti renesančního zámku zřejmě postavit kolem roku 1725 Alžběta Révaiová s Filipem Kalis a třetí klasicistní přízemní zámek postavili v Bytčici v roce 1821, ten však byl po roce 1964 zbourán a na jeho místě postavili moderní budovy.

Zámek v Bytčici je momentálně neobydlený, opuštěný a volně přístupný je pouze park. Objekt je však ve stabilizovaném stavu a bylo by vhodné, kdyby se přistoupilo k jeho obnově.

Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ a park v Bytčici

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3