Turistický region
Vysoké Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Račkova dolina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kmeťov vodopád

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Vysoké Tatry
Oblíbené

Nadmořská výška: 1245 m.n.m.
Výška vodopádu: 80 m

Ledovcový, tektonický a selektivní vodopád v Koprové dolině ve Vysokých Tatrách, nejvyšší vodopád na Slovensku. Nachází se na západě Vysokých Tater, v smrkovém lese na západní straně spodních svahů Kriváně, v Koprové dolině, tvořený Nefcerským potokem. Je to relativně úzký, divoký a kaskádovitý tok. Pojmenovat byl po slovenském vzdělanci a knězi Andreji Kmeťovi.

Výchozími body túry jsou parkoviště v Podbanském, nebo bývalá Važecká chata u Tří studánkách. Z Podbanského to je příjemná a nenáročná túra po žluté, zelené a nakonec modré turistické značce, je dlouhá zhruba 8,5 km s převýšením přibližně 310 m a trvá 2 hod.15 min. Trasa z Podbanského je zároveň i cyklostezkou, což je také jeden ze způsobů jak se dostat k vodopádu. Z parkoviště u bývalé Važecká chatě vede trasa po červené značce k horárni při Tří studánkách a později k rozcestí s modrou značkou, s názvem Pod Bytom, je dlouhá 7 km s převýšením 230 m a samotný výstup trvá přibližně 2 hod. Na této trase je nutné projít kopeček rozkládající se mezi rozcestí Nad Bytom a Pod Gruniky. Ten je namáhavější především při návratu od vodopádu po této trase.

Další možnosti jak se dostat k vodopádu, jsou: trasa ze Štrbského plesa, přes Popradské pleso, Hincovo plesa a Vyšné Kôprovské sedlo a následně přes Hlinsko dolinu do Koprové doliny (26 km s převýšením okolo 1500 m) nebo trasa přes Tichou dolinu z Podbanského, přes Liptovský košár, Sedlo Závory a následně klisen dolinou do Koprové doliny, pak k vodopádu a následně zpět do Podbanského (30 km). Obě trasy jsou však pro zkušenější turistů.Nejčastější otázky o atrakci Kmeťov vodopád

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3