Turistický region
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kolonádní most v Piešťanech

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Piešťany, Piešťany
Oblíbené

Národní kulturní památka nacházející se ve městě Piešťany nad řekou Váh. Je nejdelším krytým mostem (156 m) na Slovensku a je dílem architekta Emila Bellus. S myšlenkou vytvořit most přišel nájemce piešťanských lázní Ľudovít Winter. Stavbu v letech 1930 - 1933 realizovala firma Pittel a Brausewetter. Zastřešená část mostu oddělovala tu dopravní zasklenou stěnou s několika obchůdky na koncích mostu. Uměleckou výzdobu skel vytvořil známý slovenský malíř Martin Benka. Jde o dva lepty do skla "Písně děvy" a "Na salaši".

Kolonádní most spojuje městské centrum Piešťan s Lázeňským ostrovem, které dělí řeka Váh. Při vstupu na most ze strany od městského centra se nachází bronzová socha lamač berlí, symbol piešťanských lázní a města Piešťany, jejímž autorem je sochař Robert Kühmayer.

Most, který byl v roce 1945 značně poškozen ustupujícím německým vojskem a obnoven v roce 1956 podle původního projektu, patří k vrcholu funkcionalistické architektury Slovenska. Dnes slouží jako místo procházek s krásným výhledem na řeku Váh a přilehlé části Piešťan. Auta po něm nejezdí.Nejčastější otázky o atrakci Kolonádní most v Piešťanech

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3