Kúpele Korytnica
034 73 Liptovská Osada
Turistický region
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Korytnické léčivé prameny

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Liptovská Osada
Oblíbené

Osada lázní Korytnica, které byly v minulosti pýchou Slovenska, je částí obce Liptovská osada. Už v polovině 19. st. se minerální voda, která vyvěrala v lázních, plnila do lahví a prodávala po celém Slovensku, ale i ve Vídni a v Pešti a samozřejmě se využívala i na lázeňské účely. Léčili se zde onemocnění trávicí soustavy. Od roku 2003 jsou však lázně zavřené a areál s výjimkou plničky minerální vody chátrá. Tu v roce 2013 koupil francouzský podnikatel s chorvatskými kořeny Zlatko Bánov, zrekonstruoval prameny a v současnosti je veřejnosti přístupných pět pramenů: Vojtech I., Vojtech II., Žofie, Jozef a Anton. Názvy léčivých pramenů na informačních tabulkách jsou připevněny na jednotlivých dřevěných přístřešcích.

Prameny se nacházejí nedaleko od sebe, ale každý z nich má jinou chuť a liší se i barvou, obsahem bublinek a také využitím. Korytnická minerální voda má vysoký obsah železa a využívá se jako doplněk při jeho nedostatku, znají ji i lidé s problémovým trávením či cukrovkáři. Pramen Vojtech je dobrý například na dvanácterník nebo po operaci žaludku či slinivky břišní nebo by ho měli pít cukrovkáři. Vojtech II po zahřátí snižuje nepříjemnou záhu, Jozef léčí játra, pít ho doporučují lidem s problémy s tenkým a tlustým střevem, Antonín se doporučuje při nedostatku železa a pít by ho měli hlavně těhotné nebo kojící ženy či dárci krve. Žofie působí blahodárně například i při střevních katarech a má jemnější chuť.

V areálu lázní se nachází ještě čistírna odpadních vod, bytovka Ural a penzion Svätopluk. Korytnica má kromě léčivé minerální vody i další přednost, a tou je malebné horské prostředí uprostřed nízkotatranských přírody. Na začátku areálu je parkoviště a restaurace, ve které je možné zakoupit si prázdnou láhev na minerální vodu.


Nejčastější otázky o atrakci Korytnické léčivé prameny

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3