Košice - Hradová
040 01 Košice
Turistický region
Východné Slovensko, Košice a okolie, Košický kraj, Abov, Slanské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Košický hrad

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice I, Košice - Sever
Oblíbené

Zbytky zříceniny hradu z 13. století na vrchu Hradová severozápadně od Košic. Ruiny základů a obvodového zdiva jsou důkazem toho, že zde kdysi stál hrad, pod kterým se v roce 1312 odehrála známá bitva u Rozhanovcích. Košický hrad je příkladem nedostavěného hradu, a jelikož se nezmiňuje v žádném písemném prameni, říká se mu také tajemný hrad. Hrad, který ukrývá nejen tajemství o době svého vzniku, existenci, o jeho úloze v středověku, ale i otázka, zda vůbec hradem byl, a zda nešlo jen o neúspěšný pokus o jeho výstavbu.

V letech 2011 - 2012 se uskutečnil na hradě rozsáhlý archeologický výzkum, který potvrdil existenci hradu o rozloze 6,5 ha s mohutnými hradbami a věžemi vysokými až 3,8 m. Košický hrad se tak právem zařadil k největším hradem na Slovensku. Výzkum také přesvědčivě doložil, že hrad nebyl nikdy dostavěn. V současnosti je v areálu rozvalin hradu, které spravuje Občanské sdružení Castellum Cassovia, infocentrum, fotogalerie archeologických prací, hradní scéna a přírodní amfiteátr. Nacházejí se zde také dílny na výrobu dřevěných výrobků a malá kovářská výheň.

V lokalitě Hradová stojí i vyhlídková věž Hradová s výhledem na město Košice a široké okolí. Východiskem výstupu k hradu je parkoviště státní silnice Košice - Kavečany. A vedle hradu prochází i žlutá turistická značka ze střediska Čermeľ.Nejčastější otázky o atrakci Košický hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3