Turistický region
Šariš
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Dřevěný chrám sv. archanděla Michala Príkra

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Svidník, Príkra
Oblíbené

Chrám v maličké obci Príkra byl postaven v roce 1777, v 30-tých letech 20. století přenesen z původního místa o několik desítek metrů výše, během válečných dob poškozen a následně v letech 1946 - 1947 opraven. V roce 1968 zapsán do seznamu národních kulturních památek.

Roubená stavba chrámu postavená na kamenném základě, zvenku chráněna vertikálními deskami, je třídílná, tříprostorová a trojvežová s třemi zdobenými kovanými kříži. Konstrukce věže, v níž se nacházejí tři zvony, je sloupová. Nejstarší zvon je z roku 1759.

Kostel je zdoben ikonostasem v barokně-rokokovém stylu z 18. století a zajímavou součástí výzdoby jsou i rokokové svícny pocházející také z téhož století. V chrámu se nacházejí až čtyři ikony sv. biskupa Mikuláše, který je oblíbeným světcem východní církve vůbec. Nejvzácnější je ikona sv. Mikuláše ze 16. století, která patří mezi nejcennější ikonopisecké památky na Slovensku. Dále se zde nacházejí i ikony sv. archanděla Michala a Krista Učitele ze 17. století a procesijný kříž. Za zvláštní pozornost stojí Mandylion - Nerukotvorennyj obraz, Kristova tvář na šátku, nacházející se na severní stěně ve svatyni.

V letech 1999 - 2001 proběhla kompletní rekonstrukce exteriéru chrámu i restaurování interiéru. Bohoslužby se zde konají každou třetí neděli v měsíci, ale jen během letních měsících.


Nejčastější otázky o atrakci Dřevěný chrám sv. archanděla Michala Príkra

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3