Turistický region
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kostel sv. Michala archanděla Topoľa

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Snina, Topoľa
Oblíbené

Řeckokatolický dřevěný chrám v topol postavený kolem roku 1700 a zasvěcený sv. archandělu Michalovi. Je situován na kopci nad obcí a obklopuje ho hřbitov. Srubová trojdílná, tříprostorová, jednovežová stavba je postavena na nízkém kamenném základě. Věž chrámu má střechu ve tvaru seříznuté pyramidy, je pokryta šindeli a jsou na ní osazeny půdorysně menší tělo věžičky s tříramenným křížem. Ve věži byly původně zavěšeny tři zvony, které byly později přeneseny do samostatné zvonice u chrámu. Nakonec však skončili v novém zděném chrámu, který je zasvěcen sv. Petrovi a Pavlovi a byl postaven v obci v roce 1994. Zvonice, která byla postavena v 20. století je tak v současnosti prázdná.

Čtyřřadý ikonostas (Národní kulturní památka) pochází z 18. století, vyniká pestrostí barev a ikony jsou rozmístěny na 4 patrech. V první řadě jsou umístěny ikony sv. biskupa Mikuláše, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učitele a ikona sv. archanděla Michala. Druhá řada svátků má uprostřed ikonu Poslední večeře. Třetí řada apoštolů obsahuje uprostřed ikonu Krista Velekněze s Bohorodičkou a sv. Janem Křtitelem. Čtvrtý řada je tzv. řada proroků. Uprostřed je na tříramenném červeném kříži Kristus, po stranách s Bohorodičkou a sv. evangelistou Janem.

V chrámu se momentálně nekonají žádné bohoslužby.


Nejčastější otázky o atrakci Kostel sv. Michala archanděla Topoľa

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3