Turistický region
Šariš
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Chrám sv. Paraskievy Dobroslava

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Svidník, Dobroslava
Oblíbené

Dřevěný řeckokatolický chrám svaté Paraskevy byl postaven v roce 1705, koncem druhé světové války poškozen a v rámci obnovy rozšířen o dvě boční kaple, čímž jeho půdorys nabyl tvar kříže. Je unikátem mezi dřevěnými chrámy na východě Slovenska.

Chrám na nízkém kamenném základě je pětidílný, päťpriestorový, ozdobený třemi věžemi a pěti kříži. Tělo chrámu i stěny věží jsou opláštěné vertikálně ukládanými deskami a lištami. Celý chrám je zakryt dřevěným štípaným šindelem. V současnosti je ve věži jeden zvon z roku 1790, i když podle seznamu z roku 1915, zde byly až čtyři původní zvony.

Ikonostas, Národní kulturní památka, má pětiřadý architektúrua pochází z druhé poloviny 18. století. Hlavní řada obsahuje ikony svatého biskupa Mikuláše, Bohorodičku Hodigitriu, Krista Učitele a patrocinálnu ikonu svaté Paraskevy. Druhá řada svátků obsahuje ikony Narození Přesvaté Bohorodičky, Uvedení Bohorodičky do chrámu, Narození Krista, Křest Krista, Zvěstování, Vstupu Krista do Jeruzaléma. Zatřetí je to ikona Malého Deésisa zahrnující Krista Velekněze, doprovázeného Přesvaté Bohorodičkou a svatým Janem Křtitelem. Čtvrtý řada proroků je na identifikování nejsložitější a těžší identifikovatelný. Skládá se ze šesti kruhových medailonů s dvojicemi postav ve zvláštních nástavcích. Zachovalý pátý, nejspodnější řada, nazývaný předěly, sestává z ikon (zleva): Útěk do Egypta, Svatí apoštolé Petr a Pavel, Boží Vtělení (Oranta) a ikona Svaté Paraskevy. Vzácné jsou i další samostatné ikony v tomto chrámu.

Poslední restaurování exteriéru chrámu se uskutečnilo v letech 2001 - 2002 výměnou pláště a střešní krytiny. V létě se v chrámu konají bohoslužby a to v neděli v 9:30.Nejčastější otázky o atrakci Chrám sv. Paraskievy Dobroslava

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3