Turistický region
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Krajská hvězdárna Žilina

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Žilina
Oblíbené

Krajská hvězdárna popularizuje astronomii, přírodní a technické vědy pro širokou veřejnost, především dětí a mládež, různými formami kulturně výchovných akcí a provádí odborně-pozorovatelskou činnost v oblasti astronomie a publikuje její výsledky v odborném tisku.

Mezi hlavní aktivity hvězdárny pro veřejnost např. patří: přednášky, besedy, multimediální programy, promítání filmů, vzdělávací semináře pro pedagogy, exkurze na jiné astronomické zařízení - pozorování hvězdné oblohy (každý pátek), pozorování mimořádných úkazů a objektů - různé soutěže s regionální a nadregionální působností - akce pro děti jakými jsou kroužková činnost, letní tábory, soustředění, pozorovací expedice a praktika - pro astronomicky vyspělých středoškoláky jsou organizovány různé pozorovací a vzdělávací praktika - výstavy a mimořádně akce. Kromě toho hvězdárna provádí i poradenskou, konzultační a publikační činnost v oblasti astronomie a příbuzných věd, spolupracuje s odbory školství a kultury v kraji.

Součástí hvězdárny je přenosné digitální planetárium, které nabízí sférické promítání vzdělávacích a zábavných programů s astronomickou a přírodovědnou tématikou pro školní zařízení. Jde o způsob obohatit výuku ve školách zábavnou, atraktivní a zážitkovou audiovizuální formou bez nutnosti cestovat se žáky mimo budovu školy. Přenosné digitální planetárium tvoří nafukovací kupole s kapacitou 25 - 30 osob, která má z vnitřní strany projekční plátno. Program se skládá ze dvou částí - první část "Jednoduchá orientace na obloze" je doplněna o druhou, která sestává z promítání školou zvoleného fulldome filmu. Doba promítání se pohybuje v časovém rozmezí 35 - 40 minut.

Krajská hvězdárna v Žilině má tři samostatné pracoviště: Kysucká hvězdárna v Kysuckém Novém Městě, pozorovatelna na Malém díle v Žilině a pracoviště v Makovického domě v Žilině. Více info Návštevní hodiny a rezervace hvězdárny.


Nejčastější otázky o atrakci Krajská hvězdárna Žilina

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3