Turistický region
Východné Slovensko, Košice a okolie, Košický kraj, Abov, Slanské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Slovenské technické muzeum Košice

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice
Oblíbené

Muzeum technického zaměření s celoslovenskou působností se sídlem v Košicích dokumentuje vývoj vědy, výroby, techniky, dopravy a průmyslu na území Slovenska, které bylo kdysi najpriemyselnejšou částí Uherska. V roce 1947 vzniklo nejdříve Technické muzeum, zakladatelem byl Štefan Butkovič, které bylo v roce 1983 přejmenováno na Slovenské technické muzeum. Sídlí v budově, která je architektonickou dominantou severní části památkové rezervace města Košic a již od roku 1654 byla sídlem nejvyšších uherských vojenských hodnostářů při jejich pobytu v Košicích. A proto se jí říká také Dům hornouhorských kapitanátu nebo Rákocziho palác.

Slovenské technické muzeum jako jediné muzeum technického zaměření na území Slovenska poskytuje pohled do historie a tradic vědy a techniky. Za roky své existence nashromáždilo více než 35 000 sbírkových předmětů, které jsou z oblasti hutnictví, hornictví, strojírenství, fyziky, chemie, kovářství, elektrotechniky, hodinářství, letectví, astronomie, silniční, lodní a železniční dopravy, hornictví, také fotografické a kinematografické přístroje , geodézie, kartografie a promyšlený design. Spravuje i nemovité technické památky jako např. Solivar u Prešova, vysokou pec Karol při Vlachově, hamr v Medzeve.

Bohatý sbírkový fond muzeum veřejnosti prezentuje i ve více pobočkách v Kaštieli Budimír, NKP Solivar - Prešově, v STM - Muzeu letectví v Košicích, Muzeum JM Petzvala v Spišské Belé, Muzeu kinematografie rodiny Schusterová v Medzeve, STM - Muzeu dopravy v Bratislavě av multifunkčních energeticko -baníckom centru ve Spišské Nové Vsi - vysunutá expozice Historie hornictví na Spiši.

Muzeum je pro návštěvníkům otevřena celoročně. Otevírací hodiny muzea a vstupné.Nejčastější otázky o atrakci Slovenské technické muzeum Košice

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3