Mestské múzeum a galéria
Zámocká 391/2 a Bernolákova 3
908 51 Holíč
Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina, Zlatnícka dolina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Městské muzeum a galerie Holíč

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Skalica, Holíč
Oblíbené

Muzeum, které bylo otevřeno v roce 1992 jako vysunutá expozice keramiky Záhorského muzea, sídlí v nově opravené části Holíčského zámku, a patří k němu i prostory galerie v budově bývalé manufaktury na výrobu fajansy. Zámek, národní kulturní památka, je pozdně barokního vzhledu, který je výsledkem přestavby renesanční protiturecké pevnosti na reprezentační letní sídlo císařsko-královské rodiny Habsburků. Třípodlažní obytná budova, půdorysně řešená do tvaru písmene „U“, je obehnána mohutným dvojnásobným systémem hradební zdi a příkopu, za kterými pokračoval rozsáhlý ohrazený park zničený po roce 1919. Ve 20. století byl interiér zámku značně poškozen a dlouhý . V současné době město Holíč využívá zámek během letní turistické sezóny především pro různé společenské a kulturní akce.

Městské muzeum má vlastivědný charakter a zaměřuje se na dokumentaci dějin, etnografii města, uměleckou oblast a osobnosti, které se zde narodily a působily.

Nacházejí se zde expozice cechů a řemesel, repliky výrobků holíčské fajansy od keramikářů Petra Poláka a Hany Potančokovej, makety historických objektů města, jejichž autorem je Jozef Kuruc, dále obrazy, které do muzea daroval holíčský neprofesionální malíř Otto Kroupa. Důležitou součástí muzea jsou i kopie rytin z roku 1801 od mistra Leopolda Schmalhofera, na kterých je vyobrazen Holíč a Holíčský zámek.

Městské muzeum je otevřeno během letní turistické sezóny duben - září a individuálně lze navšívit Městskou galerii dle aktuální výstavy. V období mimo letní turistické sezóny (říjen - duben) je Městské muzeum zavřeno. Pro více info o prohlídce zámku a dalších sakrálních památek města viz ZDE.

Zámecký areál v Holíči patří k nejvýznamnějším barokním objektům ve středoevropském prostoru. Část jeho zahrady byla kdysi využívána jako bažantnice, dnes jsou zde pole s obilím. Z původní kompozice zůstaly jen zdi, vodní kanály a středová cesta lemovaná alejí stromů. V roce 2015 byla vybudována v historickém prostoru v místě panské louky bylinková zahrada, která navazuje na tradici pěstování kuchyňských rostlin a bylin v zámeckém areálu. Bylinková zahrada je otevřeno pouze v případě příznivého počasí. Vstup do zahrady mimo otevírací hodiny je možný pouze se souhlasem Města Holíč. Zahrada je otevřena během letní turistické sezóny o víkendech duben - září (v letní szóně pondělí - neděle). Pro více info o návštěvních hodinách viz ZDE.


Nejčastější otázky o atrakci Městské muzeum a galerie Holíč

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3