Turistický region
Dolný Zemplín
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Mestský park Trebišov (historický park Andrssyovcov)

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Trebišov, Trebišov
Oblíbené

Městský park v Trebišově se rozprostírá na ploše 62 ha v okolí rozlehlého souboru kašiteľa Andrássyovců. Je největším, taxonomicky bohatým a nejcennějším parkem ve střední Evropě. První písemné zmínky o jeho úpravách jsou z konce 18. století a zmiňují se v souvislosti s dokončením stavby budovy zámečku Imrichem Csáky v roce 1786. Velké zásluhy na rozvoji parku se připisují významnému politikovi, státníkovi a zeměpánů hraběti Andrássyimu. Jeho přičiněním byl park v anglickém stylu udržovaný, byly v něm fontány, jezírko, antické sochy, akvária či pečlivě střižené dřeviny.

V areálu parku a v jeho blízkosti se nacházejí i další kulturní historické památky: hrad Parič, základy středověkého kostela sv. Ducha, římskokatolický kostel Návštěvy Panny Marie, řeckokatolický  chrám Zosnutia presvätej Bohorodičky, pavlínsky klášter, zámeček s hospodářskými budovami, mauzoleum hraběte Júlia Andrássyho, sousoší Immaculaty a archeologické lokality z pravěku a středověku. Mezi nejcennější chráněné historické kulturní památky v historickém parku patří Mauzoleum hraběte Júliusa Andrássyho v neogotickém stylu, ve kterém je pohřben hrabě Julius Andrássy s manželkou Kateřinou, rozenou Kendeffyovou, a také jejich syn Teodor Andrássy. Součástí interiéru mauzolea byl i obraz M. Munkácsyho Tři plačky pod křížem, který byl předán Maďarské národní galerii v Budapešti.

V parku, který vznikl z původního lužního lesa, se nachází historická i náletových zeleň, kterou tvoří jehličnaté, listnaté stromy, křoviny a rostliny. Velmi cenný je zejména tis obyčejný, z listnatých stromů je nejvýznamnější platan javorolistý, jírovec maďal, k cennějším dřevinám patří i jerlín japonská, jalovec čínská, či jalovec virginský. Park v současnosti slouží především ke krátkodobé rekreaci místních obyvatel.Nejčastější otázky o atrakci Mestský park Trebišov (historický park Andrssyovcov)

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3