Turistický region
Západné Slovensko, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Javorníky, Biele Karpaty
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Minerální pramen Nimnica

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Púchov, Nimnica
Oblíbené

První písemné zmínky o přítomnosti minerálních pramenů v obci Nimnica v Púchovská okrese pocházejí z roku 1763. Vodu využívali místní obyvatelé jako zdroj kvalitní pitné vody, ale i na vaření piva. Léčivý, hydrogenuhličitanových pramen však objevily až v roce 1952 během výkopových prací při stavbě Přehrady mládeže. A tak vznikla myšlenka využít minerální vodu s vysokou mineralizací na léčebné a lázeňské využití. A tak v roce 1959 vznikly lázně Nimnica, které se specializovali díky prameni k léčení dýchacích a zažívacích potíží a nemocí z povolání postihujících dýchací a trávicí cesty. Odiciálne byly Nimnica prohlášeny za lázeňské místo až o deset let později a jsou nejmladšími slovenskými lázněmi.

Minerální voda se v lázních využívá na pitnou a inhalační léčbu a také na vanové uhličité koupele. Pramen, jehož teplota vody je 10 - 13 ° C, obsahuje stopové prvky jako draslík, hořčík, sodík, jód, železo, chlor a volný oxid uhličitý. Minerální voda je středně mineralizovaná, hydrogenuhličitanových-sodno-vápenato-hořečnatá a hypotonická. Pomáhá při léčení nemocí trávicího ústrojí, dýchacích cest i nemocí z povolání, postihujících trávicí a dýchací cesty, nemocí oběhového ústrojí, poruchy látkové přeměny (obezita, diabetes) a žláz s vnitřní sekrecí, nemocí pohybového ústrojí a nervových, gynekologických a onkologických nemocí.

Pramen je volně přístupný pod cestou oproti lázním, kde vytéká nepřetržitě přímo z hadičky a veřejnost si může vodu nabrat zdarma.


Nejčastější otázky o atrakci Minerální pramen Nimnica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3