Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Minerální termální prameny Smrdáky

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Senica, Smrdáky
Oblíbené

Jedinečné přírodní termální prameny na jihozápadním Slovensku, uprostřed Záhoří, ve vzdálenosti zhruba 80 km od Bratislavy. Minerální voda je chloridové-hydrouhličitanová, vápenato-sirná, jejíž nejúčinnější složkou je aktivní dvojmocné síra obsažená ve vodě ve formě volného a vázaného sirovodíku. A právě pro tento mimořádný obsah sirovodíku se minerální voda v Smrdácích považuje za nejkoncentrovanější sirné vodu nejen na území Slovenska, ale i v celé střední Evropě. Minerální voda a bahno jsou léčivé a pomáhají při léčbě neinfekčních kožních onemocnění a poruch pohybové soustavy a to formou vanových lázní.

S prameny je spojena legenda o pastýři, který si v jejich smradlavé vodě léčil své bolavé nohy. První písemná zmínka o lázeňském místě Smrdáky pochází z roku 1617 a první skutečně lázeňský dům zde postavil v nitriansky podzupan Jozef Vietoris, který lázeňským hostům slouží dodnes. Během napoleonských válek a první světové války se zde léčili i vojáci z celého Rakousko-Uherska. Po roce 1952 byly navrtané v lázních nové minerální prameny a začala se moderní éra lázeňství.

Lázně Smrdáky využívají v současnosti dva prameny sirovodíkové vody s názvem Josef I. a Josef II. s následující balneologickou charakteristikou: přírodní, léčivá, slabě mineralizovaná, hydro-uhličitanovo, chloridouhličitanová, sodný, sirná voda se zvýšeným obsahem kyseliny borité, studená (teplota 13 st.C), hypotonická, zásaditá s obsahem sirovodíku cca 600 mg / I vody. Unikátní lázně jsou díky minerální vodě s výjimečně vysokým obsahem sirovodíku často označovány za "slovenské Mrtvé moře".


Nejčastější otázky o atrakci Minerální termální prameny Smrdáky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3