Turistický region
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Minerální prameny Cigeľka

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Cigeľka
Oblíbené

Cigeľka, v minulosti známé lázně, ve kterých se léčily žaludeční a kožní nemoci, nemoci horních cest dýchacích, srdce a cév. Přírodní léčivé minerální prameny lázní, které zanikly, se využívají dodnes a jsou zdrojem jedné z nejznámějších minerálních vod Prešovského kraje, Cigeľka.

V obci se nachází několik pramenů, Apollo, Ladce I, Cigeľka I (Štefan), Cigeľka VIII CH-1 a pramen v obci. V blízkém okolí se však nacházejí i další prameny, mikve, Veterán, Glória, Slovan, Matka a Píšťalkový. Pramen Ladec, Apollo a pramen v obci vytvářejí červený povlak, jsou volně přístupné a mají výbornou chuť.

Hlavním zdrojem minerální vody je v současnosti Cigeľka VIII CH-1, která se plní do lahví a také prodává. Minerální voda je vysokomineralizovaná, uhličitá, slabě alkalická, hypertonická, hydrogenuhličitanových-chloridovosodná, jodová, se zvýšeným obsahem lithia, bóru a hydrogenuhličitanů. A protože patří mezi alkalické (zásadité) kyselky a dokáže velmi efektivně neutralizovat žaludeční kyselinu, je vhodné ji pít při pálení žáhy, ale i žaludečním a střevním kataru, zánětu žlučníku a žlučových kamenech. Také pomáhá při ateroskleróze, onemocněních dýchacích cest s produkcí hlenu, chorobách lymfatického systému. A protože má Cigeľka zvýšený obsah hydrogenuhličitanů a sodíku je výborným pomocníkem po nadměrném požití alkoholických nápojů, jakož i pro pacienty s vysokým tlakem krve. Zajímavostí je, že od roku 2005 se tato léčivá minerální voda vyváží i do Austrálie.


Nejčastější otázky o atrakci Minerální prameny Cigeľka

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3