Minerálni prameny Gánovce

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Gánovce

Léčebné minerální prameny na území Gánoviec se zmiňují již v roce 1549 a souvisí se vznikem gánoveckých lázní, které patřily mezi nejstarší na Slovensku. Lázně fungovaly do roku 1948, kdy byly znárodněny a včleněny do komplexu státních lázní a zřídel. V plném provozu tak byly do roku 1991 a od té doby chátraly.

K dnešnímu dni je v Gánovce zaznamenaných 27 aktivních a několik již zaniklých pramenů a vrtů. Sádro zemitá uhličitá kyselka obsahuje převážně HCO3, Ca, Mg, a má teplotu 24,2 ° C. Využívala se tak na lázeňskou jako i pitnou léčbu. Lázeň v sádrové termální vodě sloužil k léčení zažívacího traktu a močových cest. Minerální voda působí účinně při žaludečních katarech, obecně při problémech zažívacích ústrojí, při revmatismu, v počátečním stádiu tuberkulózy, při skrofulózy, křivici, chronických kožních onemocněních, chudokrevnosti, cukrovce iv léčbě dny. Gánovecké minerální vody slouží jako doplněk pitného režimu, měly by se konzumovat s přestávkami nebo kombinovat, a denní příjem neměl překročit 0,5 l za den.

Známý je např. Vrt východně od obce Gánovce, z něhož dnes nad povrch vyčnívá Pažnice, na níž je navařena trubka, z níž vytéká čirá minerální voda, slabě zapáchající po sirovodíku, s chutí teplé kyselky. Dále Pod močálem velký pramen jihovýchodně od obce cca 1 km, pramen krytý betonovými deskami je zachycen do kovové trubky, která je zaražená do hlinitého alúvia pod úroveň terénu a na výtoku vytváří tmavohnedočervený sediment oxidů Fe. Voda je čirá, má chuť dobré železité kyselky a cítit ji slabě po sirovodíku. Pramen v opuštěném travertinovém lomu cca 450 m východním směrem od Gánoviec vytéká z pukliny na jižní straně kopy. Minerální voda je čirá, zapáchá slabě po sirovodíku má chuť teplé sířené kyselky a nevyužívá se. Mezi obcemi Hozelec a Gánovce se nachází pramen, gejzír Hozelec, ze kterého zhruba každou třičtvrtě hodinu prýští voda. Voda z "gejzíru" má příznivé účinky na pooperační stavy, pohybové ústrojí, ale i na kožní problémy.

Gánovecké lázně byly, díky manželem Sekelský, opět zrenovované a znovuotvorené v roce 2011 pod názvem Aqua Spa Gánovce. Mají na výběr několik typů bazénů s minerální vodou (venkovní bazén, venkovní sedací bazén a venkovní dětský bazén), relaxačně-léčivých lázní (minerální, perličková minerální a přísadová minerální koupel), masáže (klasická, sportovní, relaxační) a zábalů (parafinový, rašelinový). Stravování v prostorách areálu je zajištěno formou samoobslužného bufetu a ubytování v penzionu. V areálu pokračují stavební práce na dalších atrakcích.Nejčastější otázky o atrakci Minerálni prameny Gánovce

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3