Turistický region
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Prameny Sliač

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Zvolen, Sliač
Oblíbené

Prameny v lázních Sliač jsou přirozené izotermické teploty s vysokým obsahem oxidu uhličitého a jediné tohoto druhu ve střední Evropě. Příznivé účinky mají na onemocnění oběhového ústrojí, onkologických onemocnění a ženských onemocnění. Minerální vody, vyvěrající v lázních Sliač, využívali lidé už ve středověku.

Pramen Lázeňský pramen vyvěrá rovnou pod lázeňským domem Palace a bez jakéhokoliv umělého zásahu se využívá na všechny léčebné účely. Jeho voda je síranovo-hydrouhličitá, hořečnato-vápenatá s vysokým obsahem CO2, izotermické teploty 33°C. Vydatnost pramene je cca 5 l vody a 10 litrů vřídelní plynu za sekundu.

Pramen Štefánik je nejstudenější pramen dosahující teplotu vody pouze 12°C, má vysoký obsah C02 a farmakologicky aktivního železa, a nejčastěji se využívá jako stolní voda. Je nejoblíbenějším pramenem, jeho voda je jemně mineralizovaná, hypotonická, uhličitá, obsahuje hydrouhličitany, vápník a železo. Je vhodný pro podporu trávení, při anémii spojené s nedostatkem železa, nechutenství, snížené tvorby žaludečních šťáv, jako prevence proti ateroskleróze a osteoporóze.

Pramen Bystrica, přírodní minerální zdroj je síranovo-hydrouhličitý, vápenato-hořečnatý, uhličitá, studený, hypotonický, se zvýšeným obsahem fluoridů a s teplotou vody 23°C. Doporučuje se jako doplňková léčba při onemocněních žaludku, snížené tvorby žaludeční kyseliny, snížené tvorby žluči a pankreatických enzymů, prevenci po operacích žlučníku a žlučových cest.

Lenkey pramen s obsahem jódu má teplotu vody 22,5°C a vyvěrá v uzavřeném prostoru jeskyně, čímž vzniká vysoká koncentrace CO2. Doporučuje se při onemocněních štítné žlázy a očí. Pramen Adam má teplotu vody 23 ° C, doporučuje se při onemocněních močového měchýře a střevních katarech. Je jediným pramenem, z něhož voda nevytéká, ale eruptuje v pravidelných intervalech.

Ve světě jsou známé čtyři lázeňská místa, v nichž vyvěrají prameny přirozené izotermické teploty s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Pouze jeden z těchto pramenů se nachází ve střední Evropě a to v léčebných lázních Sliač.


Nejčastější otázky o atrakci Prameny Sliač

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3