Turistický region
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Myjava, Brezová pod Bradlom
Oblíbené

Kulturně-historická památka, která je posledním místem odpočinku generála Dr. Milana Rastislava Štefánika, se nachází nedaleko města Brezová pod Bradlom. Mohyla je postavena na vrchu Bradlo (543 m.n.m.), který je nejvyšším vrchem Myjavská pahorkatina. Milan Rastislav Štefánik, významná osobnost české historie (* 21.07.1880 Košariská † 04.05.1919 Vajnory - Bratislava), měl největší zásluhu na formování česko-slovenského zahraničního odboje během první světové války. Kromě toho byl astronom, politik, generál francouzské armády, zakladatel československého státu, první československý ministr války.

Základní kámen stavby položil v roce 1924 ministr zahraničí ČSR Eduard Beneš. Mohyla, jejíž stavba trvala celý jeden rok, je 96 m dlouhá, 70 m široká a skládá se ze dvou obdélníkových teras a tumby, na níž jsou umístěny pamětní desky s nápisy. Na každém jejím rohu se nacházejí 12 m vysoké obelisky a je obložena kamennými kvádry z travertinu. Stavba byla slavnostně předána 23. září 1928. Po pádu totality proběhla rekonstrukce mohyly, která trvala skoro 7 let, a byla ukončena v roce 1996. O rok později byla prohlášena za Národní kulturní památku a v roce 2009 byla slavnostně zapsána do seznamu Evropského kulturního dědictví.

Mohyla je místem pravidelných pietních vzpomínek u příležitosti výročí úmrtí M. R. Štefánika, oslav vzniku ČSR a je současně symbolem samostatnosti a svobody našeho národa, památníkem významné historické události, kdy se Slováci zařadili mezi svobodné národy světa.Nejčastější otázky o atrakci Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3