Turistický region
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Pohronie, Vtáčnik, Kremnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Muzeum mincí a medailí Kremnica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Kremnica
Oblíbené

Muzeum mincí a medailí v historickém centru města Kremnica je jediné specializované numismatické muzeum na Slovensku, které spravuje bohatý a různorodý sbírkový fond s téměř 100 000 sbírkovými předměty. Založeno bylo v roce 1890, součástí národní banky je od roku 1994. Široké veřejnosti zpřístupňuje vzácné mince a medaile z nejstarší provozované mincovny v Evropě, unikátní exponáty, které se vážou k dějinám peněz na Slovensku, a více než tisíciletou historii hornictví v Kremnici.

Erudovaný přehled o historii peněz na Slovensku a kulturní bohatství ukryté v unikátních sbírkových předmětech jsou veřejnosti zprostředkovány ve čtyřech expozicích:

Numismatické-historická expozice "Líce a rub peněz". Peníze a medailérstvo v dějinách Slovenska představuje historii a vývoj platebních prostředků na Slovensku od nejstarších dob až po současné mince a bankovky, jakož i komplexní dějiny medailérstva, často prostřednictvím vzácných exponátů. V unikátním, do andezitu ručně vytesaném spodním suterénu expozice, jsou nainstalovány jednotlivé typy historických důlních štol od nejstarších dob až po současnost.

Městský hrad s kostelem sv. Kateřiny je svým architektonickým řešením ojedinělou památkou středověkého osídlení a fortifikace. Komplex středověkých staveb pochází z 13. - 15. století (karner, hornická bašta, severní věž, hodinová věž, radnice). Dominantou areálu je Kostel sv. Kateřiny s renesanční věží, která poskytuje velkolepou vyhlídku na panorama starobylého města a jeho okolí.

Dlouhodobá výstava v měšťanském domě na Štefánikově náměstí 32/38 představuje dějiny kremnického měšťanského střeleckého spolku a kolekci 138 malovaných terčů spolku. Muzeum mincí a medailí v Kremnici od září 2020 otevírá novou dlouhodobou výstavu "Střela jasná okovaná" s podtitulem Kremnický měšťanský střelecký spolek a jeho terče.

Galerie v měšťanském domě na Štefánikově náměstí 33/40 je prostor, ve kterém se konají příležitostné výstavy výtvarného umění. Zajímavou je také tzv. zelená pokoj s dobovými nástěnnými malbami ze 16. století.

Muzeum mincí a medailí v Kremnici připravuje každoročně různé kulturní a společenské akce, kterými se snaží přiblížit návštěvníkům bohatství ukryté ve svých sbírkách. V letních měsících navíc nabízí pravidelně řadu rodinných akcí jako Piknik na hradě, Příběhy v muzeu a Letní noc múz a zároveň se zapojuje do akcí jakými jsou Noci muzeí a galerií, Dnů evropského kulturního dědictví či dalších příležitostných akcí. Každoročně připravuje několik koncertních akcí, zpravidla v kostele sv. Kateřiny na Městském hradě, který se vyznačuje vynikající akustikou. Koncertní varhany Rieger-Kloss, který byl v kostele něm nainstalován v roce 1992, patří k nejmodernějším na Slovensku.

Muzeum mincí a medailí v Kremnici je veřejnosti přístupné během celého roku i s možností využití rodinných a jiných slev. V případě zájmu o prohlídku, resp. objednání vstupu, je třeba kontaktovat přímo jednotlivé expozice muzea TU.Nejčastější otázky o atrakci Muzeum mincí a medailí Kremnica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3