Turistický region
Stredné Slovensko, Západné Slovensko, Horná Nitra, Vtáčnik, Strážovské vrchy, Ponitrie, Trenčiansky kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Prepoštská jeskyně, Muzeum pravěku

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Prievidza, Bojnice
Oblíbené

Vzácná lokalita osídlení našeho území pravěkými neandrtálci v starém historickém centru města Bojnice, lokalita Prepoštská jeskyně. Území neandrtálců objevil v roce 1926 katolický kněz a probošt Bojnické farnosti Karol Medvecký a po něm je i travertinová jeskyně pojmenována Prepoštská. Neandrtálci byli na svou dobu poměrně vyspělí, znali oheň, vyráběli různé kamenné nástroje a byli i úspěšnými lovci. V Bojnicích žili tisíce let a dodnes nevíme zda jejich osídlení bylo souvislé (bez přerušení), nebo zda z území odcházeli a přicházeli zpět po určité době. Opakované archeologické výzkumy zařadili Prepoštská jeskyni mezi nejbohatší a vzácné jeskynní naleziště nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě. V jeskyni a v jejím okolí se našlo více než 3 000 artefaktů, jejichž výzkumem bylo upřesněno i datování osídlení území.

Muzeum pravěku vzniklo v roce 2007 a jde o naučnou expozici v přírodě umístěnou v areálu Prepoštské jeskyně, kde kdysi žil neandrtálský pračlověk. Zajímavou formou přibližuje život neandrtálského pračlověka a návštěvníci mají možnost seznámit se se způsobem jeho života, např. jaké kamenné nástroje si dokázal vyrobit, jak lovil zvířata, jak se oblékal a jak si dělily neandrtálci práci v rámci pravěké tlupy. Muzeum vzniklo a funguje na základě dobrovolné práce lokálních nadšenců, kteří se ve svém volném čase rozhodli zachránit tento unikátní originální areál, kde neandertálci opravdu žili.

Přístup k muzeu je z ulice Rybníčku (viz jak se k muzeu dostanu). Pro více info o prohlídce, otevíracích hodinách viz ZDE a o vstupním ZDE.


Nejčastější otázky o atrakci Prepoštská jeskyně, Muzeum pravěku

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3