Turistický region
Západné Slovensko, Dolná Nitra, Nitriansky kraj, Ponitrie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Nitrianska královská vinná cesta

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Nitra, Nitra
Oblíbené

Je největší a nejdelší vinnou cestou na Slovensku. Má čtyři větve - Městská, Tekovské, Južnoslovenská a Považskú a rozprostírá se na území čtyř krajů - Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianského a Banskobystrického. Všechny čtyři větve Nitranské vinné cesty končí v Nitře.

Pěstování révy na úpatí Zobor dosvědčují archeologické nálezy staré 2300 - 2400 let. Přesto se vinohradnictví a vinařství začalo rozmáhat až s rozvojem křesťanství. V letech 828 - 830 byl v Nitře postaven Pribinův kostel a víno se stalo liturgickým nápojem a vyžadovalo vysokou kvalitu a čistotu. Vína z této oblasti byly žádané i na mnoha královských a knížecích dvorech v Praze, Vídni, Krakově v Stoličném Bílém Hradě, Budapešti, Kyjevě, v Londýně i dalších.

Nitrianska královská vinná cesta vznikla v 90. letech, oficiálně byla zaregistrována v roce 2003. Sídlem občanského sdružení Nitrianska královská cesta je restaurace OKO v Nitře, na ulici Fraňa Mojtu. Vinná cesta přispívá k rozvoji cestovního ruchu zaměřeného na zážitky z vína a vinných produktů a nabízí tak poznat tradici vinařství, starobylé památky, zachovalý folklór a rázovitosť vinařských domů, kulinářské speciality, faunu a flóru, možnost oddechu, poučení i pobavení.


Nejčastější otázky o atrakci Nitrianska královská vinná cesta

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3