Turistický region
Západné Slovensko, Dolná Nitra, Nitriansky kraj, Ponitrie

Nitrianska královská vinná cesta

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Nitra, Nitra

Je největší a nejdelší vinnou cestou na Slovensku. Má čtyři větve - Městská, Tekovské, Južnoslovenská a Považskú a rozprostírá se na území čtyř krajů - Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianského a Banskobystrického. Všechny čtyři větve Nitranské vinné cesty končí v Nitře.

Pěstování révy na úpatí Zobor dosvědčují archeologické nálezy staré 2300 - 2400 let. Přesto se vinohradnictví a vinařství začalo rozmáhat až s rozvojem křesťanství. V letech 828 - 830 byl v Nitře postaven Pribinův kostel a víno se stalo liturgickým nápojem a vyžadovalo vysokou kvalitu a čistotu. Vína z této oblasti byly žádané i na mnoha královských a knížecích dvorech v Praze, Vídni, Krakově v Stoličném Bílém Hradě, Budapešti, Kyjevě, v Londýně i dalších.

Nitrianska královská vinná cesta vznikla v 90. letech, oficiálně byla zaregistrována v roce 2003. Sídlem občanského sdružení Nitrianska královská cesta je restaurace OKO v Nitře, na ulici Fraňa Mojtu. Vinná cesta přispívá k rozvoji cestovního ruchu zaměřeného na zážitky z vína a vinných produktů a nabízí tak poznat tradici vinařství, starobylé památky, zachovalý folklór a rázovitosť vinařských domů, kulinářské speciality, faunu a flóru, možnost oddechu, poučení i pobavení.


Nejčastější otázky o atrakci Nitrianska královská vinná cesta

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3