034 03 Ružomberok - Vlkolínec
Turistický region
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Památková rezervace lidové architektury Vlkolínec

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Ružomberok
Oblíbené

Památková rezervace lidové architektury se nachází v podhorské osadě Vlkolínec, místní část města Ružomberok. Podle dostupných písemných záznamů se vznik Vlkolínce, původně osady dřevorubců a uhlířů, předpokládá mezi druhou polovinou 14. a první polovinou 15. st. Dřevěné srubové domky, které se tyčí ve svažitém terénu Velké Fatry, jsou postaveny z otesaných kmenů jehličnatých stromů ukládaných na kamennou podezdívku a střechy jsou pokryty dřevěným šindelem. Sruby sestávají ze tří místností, vstupního síně - kuchyně, komory na odkládání jídla a nářadí a pokoje, která sloužila jako obytný prostor a také na spaní celé rodiny. Vlkolínskym unikátem je to, že tyto roubenky jsou ošetřeny barevným vápenným nátěrem. V osadě se nacházejí jen dvě zděné historické stavby, kostelík zasvěcený Navštívení Panny Marie a bývala lidová škola.

Ve Vlkolínci najdete několik expozice: Rolnický dům a dvůr, tradiční rolnický dům i s hospodářskými budovami, Dům UNESCO Vlkolínec, reprezentační prostor k propagaci Vlkolínce a UNESCO památek na Slovensku, Kostel Navštívení Panny Marie, Koliba salaše na Vtáčnik, pastýřské koliba, minigalerie v sýpce , která vznikla zrekonstruovaný původní sýpky na obilí a tvoří ji díla řemeslníků, umělců a malířů, Galerie lidového umění v budově bývalé školy, kterou tvoří díla lidových umělců, řemeslníků a malířů, Farma (zvířata z tradičního chovu a také některé trochu netradiční pro tuto oblast ), Bydlela lidová škola, Dvoupodlažní srubová zvonice z roku 1770 stojící na kamenném podstavci a srubová studna z roku 1860. některé jsou pro návštěvníky otevřeny celoročně a některé jsou přístupné pouze během hlavní turistické sezóny.

Jednoduše ve Vlkolínci jakoby zastavil čas a vy se ocitnete v polovině minulého století. Osada je jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí Liptova. V roce 1993 byl Vlkolínec zapsán i do seznamu světového dědictví UNESCO. Přes Vlkolínec prochází cyklistická trasa a mnoho majitelů dřevěnic nabízí i ubytování. Během léta se v osadě organizuje několik akcí jako například "Neděle ve Vlkolínci".Nejčastější otázky o atrakci Památková rezervace lidové architektury Vlkolínec

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3