Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pavilón Lidový pramen

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejovské Kúpele
Oblíbené

Otevřený sloupový pavilon (Národní kulturní památka), který podpírá 6 sloupů, se nachází v Bardějovských Lázních, u východního vstupu do lázeňského parku. Byl postaven v letech 1958 až 1959 podle projektové dokumentace vypracované Ing. Antonem Vrábelom. Dominantou pavilonu je sgrafitová stěna, která se nachází nad prameny a je na ní znázorněna kráčející postava mladé ženy v kroji obklopené dvěma táhnoucími se rostlinami s ptáky.

Sestává z 8 využívaných přírodních minerálních pramenů. Veřejnosti jsou však zpřístupněny jen 2 prameny, Hlavní a Lékařský. Hlavní pramen má kyselou povahu, používá se při chorobách žaludku a dvanáctníku, při stavech po operacích a žaludku, při nemocech jater, při nedostatku žaludeční šťávy, při poruchách a tvorbě krve. Lékařský pramen je alkalické povahy. Je vysoce mineralizovaný a používá se při chorobách žaludku a dvanáctníku s přebytkem žaludeční šťávy, na inhalování při chronickém zánětu průdušek, při zánětech sliznice horních cest dýchacích, jakož i při rozšířených průduškách a při léčení astmatu.

Další prameny: • Pramen Herkules - patří mezi nejsilnější prameny na Slovensku díky svým obsahem minerálních látek a kysličníku uhličitého. Používá se při chorobách žaludku a dvanáctníku, při chorobách dýchacích cest, dokonce je účinný i při cukrovce a mužské potenci • Pramen Alžběta - s malým obsahem sodíku se požívá při léčbě jaterních chorob. • Pramen Klára - voda je železnatá uhličitá se stopami sirovodíku se používá k inhalacím pro choroby dýchacích cest a pro revmatické choroby shybů. • Pramen Napoleon - voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá se zvýšeným obsahem kyseliny borité. Využívá se při léčbě nemocí žlučových cest, nemoci colitídy a chronické poruchy jater. • Pramen Anna - voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná se zvýšeným obsahem kyseliny metaboritej. Používá se na léčení: žaludeční dyspepsie, chronické nemoci slinivky břišní, nemoci horních cest dýchacích. • Pramen Kolonádní - vhodný při léčbě anémie, při deficitu žaludeční kyseliny a zánětech žaludku.


Nejčastější otázky o atrakci Pavilón Lidový pramen

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3