Turistický region
Západné Slovensko, Podunajsko, Južné Slovensko, Podunajská nížina, Nitriansky kraj

Podunajská vinná cesta

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Komárno, Komárno

Podunajská vinná cesta je občanské sdružení fyzických a právnických osob, které svým členstvím projevují zájem o rozvoj podunajského regionu a jeho tradičních hospodářských odvětví. Pravidelně organizuje akci Jarní otevření sklepů a vinařství, které se nacházejí v Jihoslovenské vinařské oblasti, většinou v Hurbanovskom, Strekovskom a Štúrovskom vinohradníckom rajónu.

Podunají je nejteplejší slovenskou vinařskou oblastí se suchým podnebím a mírnými zimami. Přírodní podmínky této oblasti umožňují vypěstovat úrodu révy vhodnou pro výrobu jakostních vín s přívlastkem jako je pozdní sběr, výběr z hroznů, bobulové a raisin výběry.

Podunajská vinná cesta přispívá k rozvoji cestovního ruchu zaměřeného na zážitky z vína a vinných produktů a nabízí tak poznat tradici vinařství, starobylé památky, zachovalý folklór a rázovitosť vinařských domů, kulinářské speciality, faunu a flóru, možnost oddechu, poučení i pobavení.

Mezi nejznámější odrůdy podunajského regionu patří drody jako Ryzlink vlašský, Rizling rýnsky, Irsai Oliver, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Veltlínské zelené ale také Müller Thurgau, Chardonay a Sauvignon blanc. Z modrých moštových odrůd je to Alibernet, Rulandské modré, Cabernet sauvignon, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Frankovka a slovenské novošľachtené vína hlavně Devín a Dunaj, Breslava, Hetera, Nitra, Vah či Hron.


Nejčastější otázky o atrakci Podunajská vinná cesta

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.