Nám. M. R. Štefánika 13
945 01 Komárno
Turistický region
Západné Slovensko, Podunajsko, Južné Slovensko, Podunajská nížina, Nitriansky kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Podunajská vinná cesta

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Komárno, Komárno
Oblíbené

Podunajská vinná cesta je občanské sdružení fyzických a právnických osob, které svým členstvím projevují zájem o rozvoj podunajského regionu a jeho tradičních hospodářských odvětví. Pravidelně organizuje akci Jarní otevření sklepů a vinařství, které se nacházejí v Jihoslovenské vinařské oblasti, většinou v Hurbanovskom, Strekovskom a Štúrovskom vinohradníckom rajónu.

Podunají je nejteplejší slovenskou vinařskou oblastí se suchým podnebím a mírnými zimami. Přírodní podmínky této oblasti umožňují vypěstovat úrodu révy vhodnou pro výrobu jakostních vín s přívlastkem jako je pozdní sběr, výběr z hroznů, bobulové a raisin výběry.

Podunajská vinná cesta přispívá k rozvoji cestovního ruchu zaměřeného na zážitky z vína a vinných produktů a nabízí tak poznat tradici vinařství, starobylé památky, zachovalý folklór a rázovitosť vinařských domů, kulinářské speciality, faunu a flóru, možnost oddechu, poučení i pobavení.

Mezi nejznámější odrůdy podunajského regionu patří drody jako Ryzlink vlašský, Rizling rýnsky, Irsai Oliver, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Veltlínské zelené ale také Müller Thurgau, Chardonay a Sauvignon blanc. Z modrých moštových odrůd je to Alibernet, Rulandské modré, Cabernet sauvignon, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Frankovka a slovenské novošľachtené vína hlavně Devín a Dunaj, Breslava, Hetera, Nitra, Vah či Hron.


Nejčastější otázky o atrakci Podunajská vinná cesta

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.