Turistický region
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Žiarska kotlina, Kremnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pomník starých mládenců

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Žiar nad Hronom
Oblíbené

Unikátní evropská rarita nad obcí Prestavlky v okrese Ústí nad Labem. Stojí na vršku Kováčová za vesnicí a je jedinečný tím, že si ho na svou památku a počest v roce 1962 postavili svobodní muži organizováni v spolku starých mládenců. S nápadem založit spolek v obci přišel tehdejší ředitel školy, protože v Přestavlky v té době žilo mnoho starých, ale šikovných mládenců, kteří by mohli něco spolu dokázat. Členem se mohl stát jen svobodný mládenec, který dovršil 25 let života a každý člen měl i řádný orazítkovaný průkaz.

Pomník byl postaven na nejvyšším místě za vesnicí, má tvar ženské postavy a je vysoký 3 m. Základním kamenem pomníku se stalo mlýnské kolo, na které byl postaven trup, do kterého se udělal otvor pro srdce. V otevřít hořel oheň. Na jedno rameno trupu položili povislá tchýnino jazyky, na druhé srdce propíchnuté deštníkem. Původně tam byl i hrob neznámého starého mládence a staré děvky a velký taneční parket, do kterého bylo vyryto "vesel se duše osamělá".

K pomníku vede turistický chodník, trasa je jednoduchá a nenáročná a je to vskutku pěkné místo, ze kterého je krásný výhled na okolí.

Nejčastější otázky o atrakci Pomník starých mládenců

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3