Turistický region
Stredné Slovensko, Turiec, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Turčianska kotlina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Přírodní minerální prameny v Turčianských Teplicích

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Turčianske Teplice, Turčianske Teplice
Oblíbené

Turčianske termální minerální prameny obsahují přírodní léčivou, středně mineralizovanou, hydrogenuhličitanových, vápenato-hořec vodu se zvýšeným obsahem hořčíku a fluoru, slabě kyselou, termální horkou, stavů chabou (celková mineralizace vody nad 1 524 mg / l). Bohatě mineralizovaná termální voda má prokazatelně širokospektré léčivé účinky na onemocnění pohybového ústrojí, neurologické, urologické, trávicí, gynekologické a onkologické onemocnění a nemoci z povolání. Používá se k částečným i celkovým lázní a také k pitným kúrám při určitých druzích onemocnění.

Prameny vyvěrají z hloubky několika desítek metrů, teplota vody na prameni se pohybuje mezi 40 - 47°C. Hlavní minerální pramen lázní (TJ-20A) s teplotou vody až 47°C je umístěn v areálu lázní, mezi Lidovým a Červeným lázní a je nejvyužívanější vrtem lázní již od roku 1966. Používá se na balneoterapeutické účely v léčebném domě Velká Fatra, v Smaragdovém lázni a také na vodoléčbu, či vanové koupele. Další pitný pramen Kollár v areálu lázní a pitný pramen Živena před vstupem do lázeňského areálu slouží k pitné účely přes pitnou vázu.

Dominantou lázní je královský koupel Royal Bath v areálu lázní s teplotou vody 38°C, v minulosti Modrý lázeň, s původní piscina s roštovým dnem (Národní kulturní památka) a Zlatým lázním s vlastním léčivým pramenem. Využívá se na koupání. Během provozu se bazén denně v odpoledních hodinách vypouští a napouští. Dále je to v budově SPA & Aquaparku, Červený lázeň, sedací, klidný bazén s teplotou vody 38°C a Lidový léčebně rehabilitační lázeň s teplotou vody 33°C, který pramení přímo pod bazénem. Oba lázně jsou se 100 % termální minerální vodou. Minerální vodu můžeme najít díky vydatným pramenem iv lázeňském komplexu Spa & Aquaparku lázní, ale i na koupališti Vieska i v Mošovcích.


Nejčastější otázky o atrakci Přírodní minerální prameny v Turčianských Teplicích

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3