Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Přírodní park kaštieľa Betliar

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Betliar
Oblíbené

Anglický park, který je součástí zámečku v Betliari, byl v roce 1978 zapsán do seznamu umělecky a kulturně hodnotných parků světa. Rozsáhlý park s rozlohou 80 ha, s více romantickými stavbami, fontánami, sochami či dekoračními vázami patří mezi naše nejkrásnější a nejzachovalejší historické parky. Založil ho koncem 18 st. hrabě Leopold Andrássyho (1767 - 1824), který pozval na své panství významného zahradního architekta Jindřicha Nebiena, který položil základy Betliarska anglického-přírodního parku. Následovníkům Jindřicha Nebiena se v roce 1823 stal Jozef Bergman, který navrhl v parku vysoký kamenný vodopád připomínající římské antické akvadukty, pod který umístil Grotte (jeskyni) pro lední medvědi.

V parku je mnoho zajímavých zákoutí a staveb - před zámečkem je to kašna se sochou Psyché od francouzského sochaře Ferdinanda Barbedienne dále zvěřinec v podobě středověkého hradu s věžičkou, kde rodina Andrássyovců chovala medvěda hnědého, lišku, vlka a rysa a i zvěřinec pro jelení, daňčí a mufloní zvěř. Dále jsou to zednářský a čínský pavilon, japonský most či Hermesova studna, při vstupní bráně je to zase klasicistní rotunda z konce 18. st., Kterou Andrássyovců využívali nejprve jako knihovnu a později jako archiv. Dnes, po přestěhování knihovny do zámku, je na tomto místě Muzeum Contemporary, jehož autorem byl Jaro Varga (1982), slovenský umělec žijící v Praze, kurátor galerie MeetFactory a objekt je využíván na občasné krátkodobé výstavy. Součástí parku jsou i vzácné cizokrajné dřeviny, zda majestátní domácí duby a smrky. Nejvzácnější stromy jsou situovány v bezprostřední blízkosti zámku, roste zde také největší magnolie ve střední Evropě, Zelkova ostrolistá, katalpa, jinan dvoulaločný, či liliovník. V parku jsou přítomny i cenné exempláře třešně pilkatej sakury, lípy velkolisté se střiženým listem, Douglasovy jedle a jiných. A neméně důležité jsou aleje, které sloužily jako vycházkové trasy pro panstvo.

V současnosti je park využíván pro vzdělávací a výchovně aktivity a na relaxační procházky. Konají se zde různé hudební akce nebo řemeslné trhy či výstavy růží. Pro širokou veřejnost je park spístupnený během celého roku.


Nejčastější otázky o atrakci Přírodní park kaštieľa Betliar

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3